Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Świętokrzyskie. Gminy w regionie rozbudują sieć sanitarną

Świętokrzyskie. Gminy w regionie rozbudują sieć sanitarną
PU
07.03.2022, o godz. 14:14
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządy będą mogły wykorzystać rządowe pieniądze na budowę kanalizacji i wodociągów również na mniejsze inwestycje związane z gospodarką ściekową, na przykład na przydomowe oczyszczalnie. Zmiana ustawy wejdzie w życie pod koniec marca. Wiele świętokrzyskich gmin dzięki subwencji nadrabia braki i rozbudowuje sieć sanitarną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W Piekoszowie mieszka blisko trzy tysiące osób, ale ta liczba stale rośnie. Powstają nowe osiedla, potrzeba nowych inwestycji.

– Kanalizacja, woda, to powinno być już dawno zrobione. Bo to sprzedał jeszcze wójt dawny Piekoszowa. Miała być woda, wszystko, a jak się okazało, nie ma nic – mówi jeden z mieszkańców.

Kilka kilometrów nowej sieci

Ma jednak powstać. Przy ulicy Bursztynowej w Piekoszowie, na osiedlu domków jednorodzinnych zostanie wybudowana sieć kanalizacyjna.

– Na obecny czas jest potrzeba ok. 5 km sieci sanitarnej, dlatego też w tym roku chcę wybudować kilka kilometrów. Korzystając oczywiście ze środków rządowych – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Przydomowe oczyszczalnie

W ubiegłym roku z subwencji kanalizacyjnej gmina Piekoszów otrzymała 2,1 mln zł. Dokumentacja już jest, pozwolenia na budowę też. Przetarg ma być ogłoszony w marcu. Gmina Piekoszów skanalizowana jest w ponad połowie. Część mieszkańców korzysta z przydomowych oczyszczalni.

– Przyjeżdża beczkowóz, wyciąga. Raz do roku czy trochę rzadziej, a nadmiar wody powierzchnej wpływa w grunt. Więc jest to bardzo dobra rzecz – mówi jeden z mieszkańców.

Trzy lata na wykorzystanie pieniędzy

Na budowę przydomowych oczyszczalni można też będzie wykorzystać pieniądze z subwencji rządowej. A także na mniejsze inwestycje z zakresu gospodarowania ściekami.

– Albo na zbiórkę, samochody, albo na przydomowe oczyszczalnie. Takie rozwiązanie jest oczekiwane przez gminy nieposiadające własnych oczyszczalni. A takich gmin wiejskich jeszcze jest dużo – przyznaje Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Dzięki temu gminy, które nie mają oczyszczalni i kanalizacji, nie będą musiały zwracać pieniędzy z subwencji. Na ich wykorzystanie mają trzy lata.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024