Wkrótce trzy czwarte mieszkańców gminy Koprzywnica w województwie świętokrzyskim będzie mogło korzystać z miejskiej sieci kanalizacyjnej. Burmistrz, wojewoda i marszałek województwa świętokrzyskiego wbili symboliczną łopatę pod rozbudowę miejskiej oczyszczalni i budowę ponad 30 km sieci kanalizacyjnej. Inwestycja warta 35 mln zł będzie gotowa za dwa lata.

Zdaniem Marka Jońca, burmistrza Koprzywnicy, rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków była konieczna. Obiekt został oddany do użytku w 1994 r. i obecnie przetwarza w ciągu doby 250 m sześc. ścieków. Z kanalizacji korzysta dziś zaledwie 36 proc. mieszkańców.

Konkurs na budowę kanalizacji świętokrzyski urząd marszałkowski ogłosił w 2016 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 35 mln zł, z czego 22 mln zł to będzie pochodziło z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20.

Koszt rozbudowy oczyszczalni wyniesie 9,5 mln zł. Z kolei 25 mln zł zostanie przeznaczonych na wybudowanie ponad 30 km sieci kanalizacyjnej w ośmiu sołectwach: Błonie, Sośniczany, Gnieszowice, Trzykosy, Niedźwice, Zbigniewice, Zbigniewice Kolonia i Dmosice.

Bez dostępu do sieci kanalizacyjnej pozostaną na razie cztery miejscowości:  Krzcin, Łukowiec, Ciszyca i Świężyce. Natomiast w trzech miejscowościach ze względu na rozproszoną zabudowę nie można wybudować kanalizacji sieciowej. Są one objęte programem przydomowych oczyszczalni. To Beszyce, Postronna i Kamieniec.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj