W tym roku w Gdańsku ponownie wystartuje Sylwestrowy Konkurs Butelkowy. Za wyrzuconą w sylwestra do specjalnego pojemnika butelkę po szampanie można wygrać atrakcyjne nagrody.

Zabawa, organizowana już po raz jedenasty, to inicjatywa radnych. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas imprezy sylwestrowej i ograniczenie ilości porozrzucanych, niesegregowanych śmieci.

– Dwanaście lat temu słychać było głosy, że na Targu Węglowym była masa rozbitych butelek, że zakład sprzątający miał bardzo dużo pracy, i powtarza się to co roku. Wymyśliliśmy więc Sylwestrowy Konkurs Butelkowy – wspomina Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Jak podkreśla gdański samorząd, o ich pomyśle wiedzą już w całej Polsce. – Dużo osób do nas dzwoni z zapytaniem o ten konkurs. Zainteresowanie jest w innych dużych polskich miastach, które mają podobne imprezy jak nasz koncert sylwestrowy – pytają jak taka akcja wygląda, ile pojemników jest potrzebnych, czy ludzie chętnie wrzucają, i co im za to dajemy – opowiada Oleszek.

W poprzedniej edycji konkursu udało się zebrać ok. 1300 kg szkła

Cztery kosze, a właściwie duże zielone kontenery, staną na Targu Węglowym, gdzie odbywać się będzie miejska impreza sylwestrowa, i pod Zieloną Bramą.

– Wystarczy podejść i wrzucić butelkę. Wcześniej należy umieścić w środku karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu. 4 stycznia, po zwiezieniu wszystkich kontenerów do naszego zakładu w Szadółkach, nastąpi otwarcie butelek i wylosowanie szczęśliwców, na których czekają nagrody – zachęca Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Nagrody to m.in. rower, soundbar, odtwarzacz blu-ray, głośnik bezprzewodowy, miniwieża i smartfon. Akcja ma także wymiar charytatywny. Za każde zebrane 5 kg szkła Zakład Utylizacyjny przeznaczy 2018 groszy na działalność charytatywną Fundacji „Obudź nadzieję”.

Jak informuje miasto, w poprzedniej edycji Sylwestrowego Konkursu Butelkowego zebrano prawie 1300 kg szkła. Dzięki temu Pomorskie Hospicjum dla Dzieci otrzymało od Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku 5164 zł.

Źródło: Kurier PAP/UM Gdańsk

Czytaj więcej

Skomentuj