System kaucyjny. Branża odpadowa jest za, a nawet… przeciw

System kaucyjny. Branża odpadowa jest za, a nawet… przeciw
12.07.2023, o godz. 12:09
czas czytania: około 3 minut
0

Proces legislacyjny przebiega szybko i sprawnie, nie należy się spodziewać ani veta prezydenta, ani negatywnej opinii KE. Wszystko wskazuje na to, że system kaucyjny zacznie obowiązywać od 2025 r. Za jest nie tylko rząd, ale i opozycja. Ale czy za jest także branża odpadowa?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz ochrony środowiska przyjęły w poniedziałek projekt ustawy ws. wdrożenia systemu kaucyjnego. Projekt został skierowany do drugiego czytania. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Jaka jest reakcja branży odpadowej? Dopytaliśmy.

Strumień odpadów

– Każda szansa na poprawę jakości warta jest wykorzystania. Dlatego ustawę przyjmuję z nadzieją. Ale i obawą. Można powiedzieć, cytując znanego polskiego polityka, że jestem za, a nawet… przeciw – mówi Wojciech Janka, prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast (KFDZOM).

Obawy KFDZOM dotyczą zmiany przebiegu strumienia odpadów oraz jakości tej części strumienia, która trafiać będzie do instalacji komunalnych. – Instalacje te, także dzięki środkom pomocowym, doposażyliśmy w urządzenia umożliwiające wychwytywanie i poddawanie dalszemu recyklingowi odpadów opakowaniowych. Gdy strumień tych odpadów ominie nasze instalacje, urządzenia staną się bezużyteczne. A jeszcze przecież nie zdążyły się zamortyzować. To przełoży się na straty naszych instalacji. Chciałbym, by system kaucyjny wprowadzono w taki sposób, by tych strat dla instalacji nie było. Ale mam obawy, że ich interes nie zostanie uwzględniony – mówi Wojciech Janka.


System kaucyjny będzie jednym z tematów omawianych podczas 27. Konferencji 

KOMPLEKSOWA GOSPODARKA ODPADAMI – ZJAZD BRANŻY GOSPODARKI ODPADAMI

Sprawdź szczegóły na: kompleksowa.abrys.pl


 

Możliwe podwyżki

Odpady opakowaniowe to odpady dochodowe. – Uważamy, że obecnie wysortowanie ponad 40% frakcji odpadów zbywalnych jest poziomem zadowalającym. Mamy obawy, że będzie to trudne po wejściu w życie systemu kaucyjnego – mówi Jacek Połomka, prezes zarządu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (woj. lubuskie).

Zakład stworzył listę produktów, które może stracić z „żółtego worka” po wprowadzeniu systemu kaucyjnego. Są to PET bezbarwny, PET niebieski, PET termokurczliwy, PET zielony, PET mix kolor, Szkło kolor mix i aluminium.

– Dla instalacji materiały te przekładają się na konkretny przychód. Gdy go po prostu z dnia na dzień zabraknie powstałą w budżecie lukę trzeba będzie zniwelować, np. podwyższając cenę odbioru innych odpadów – mówi Wojciech Janka.

ROP

Zdaniem Jacka Połomki system kaucyjny z punktu widzenia instalacji komunalnych powinien być wdrożony dopiero po wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialność producenta (ROP). – Podobnego zdania są gminy i miasta świadome zagrożeń, jakie niosą projektowane rozwiązania – mówi ekspert.

Stało się jednak inaczej. – I zastawiam się dlaczego. Logika nakazywałaby najpierw ustalić zasady ROP, a dopiero potem ułożyć według tych zasad normy dla systemu kaucyjnego. Chyba jednak w tym wypadku odpowiedzi szukać należy nie w zasadach, którymi rządzi się logika, a pośród tych, którymi rządzi się polityka. Po prostu: dla wprowadzenia systemu kaucyjnego udało się zebrać wystarczające wsparcie polityczne, dla ROP – nie. Szkoda – mówi Maciej Kiełbus, ekspert prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.


System kaucyjny: ustawa skierowana do drugiego czytania


System kaucyjny będzie jednym z tematów omawianych podczas 27. Konferencji 

KOMPLEKSOWA GOSPODARKA ODPADAMI – ZJAZD BRANŻY GOSPODARKI ODPADAMI

Sprawdź szczegóły na: kompleksowa.abrys.pl


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024