Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w trakcie swojego przemówienia w Sejmie wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego na butelki plastikowe. Szykowane są także zmiany mające zredukować zużycie tworzyw sztucznych.

– Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe – zapowiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki. – Myśląc odpowiedzialnie o środowisku, wprowadzimy szereg programów redukujących zużycie plastiku – dodał.

Nad wprowadzeniem takiego systemu wcześniej zastanawiał się już resort środowiska. Firma doradcza Deloitte, której w 2017 r. zlecono analizę tego rozwiązania, oszacowała, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to koszt od 19 do 24 mld zł.

Ministerstwo Środowiska testuje automaty na zużyte butelki [WIDEO]

– Systemy kaucyjne mogą być skutecznym sposobem w pozyskiwania surowców, jednak rozważając korzyści z ich wprowadzenia, pod uwagę należy brać także koszty ich funkcjonowania – podkreślał na początku 2018 r. wiceminister Sławomir Mazurek.

– W tej chwili trwają prace, to są bardzo trudne decyzje dotyczące wielkości tych opłat, sposobu recyklingu, skutecznego systemu zbiórki – mówił latem tego roku minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Automaty do recyklingu z powodzeniem działają m.in. w Niemczech. Pilotażowo wprowadzono je w kilku miastach w Polsce, np. w Warszawie, Krakowie czy Sosnowcu.

Recyklomat w Warszawie po kilku dniach uległ awarii

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj