We wszystkich szczecińskich Ekoportach i szaletach miejskich, można znaleźć darmowe zestawy do sprzątania po swoich pupilach. Dla szkół przygotowano także film edukacyjny, z którego można się dowiedzieć, w jaki sposób wypełnić obowiązek związany z posiadaniem psa.

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich, niezwykle istotnym, jest obowiązek sprzątania po swoich pupilach. Niestety, co często widać na szczecińskich trawnikach czy chodnikach, mieszkańcy zapominają o tym lub zwyczajnie nie chcą pamiętać.

Ogólnodostępne pakiety

– Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Mamy mnóstwo parków, skwerów, lasów miejskich czy zieleńców. Fajnie jest cieszyć się pięknymi widokami i spokojem, a nie lawirować na trawie czy chodniku między niemiłymi niespodziankami będącymi źródłem wielu bakterii i chorób – mówi Tomasz Wawrzyńczak, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych. – Zachęcam do tego, by zadbać o naszą wspólną przestrzeń i sprzątać po swoich pupilach. To naprawdę nic trudnego, nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga dużego wysiłku. Chcielibyśmy wszystkich do tego zmobilizować i im to ułatwić. Dlatego też darmowe zestawy do sprzątania będą do odebrania we wszystkich naszych Ekoportach. Dodatkowo takie same zestawy będą dostępne we wszystkich miejskich szaletach oraz w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Warto też przypomnieć, że w całym mieście mamy ponad 140 dystrybutorów, w których również znajdziemy takie zestawy – dodaje.

By posprzątać po swoim psie, wystarczy użyć wspomnianych pakietów higienicznych. Są to biodegradowalne worki foliowe lub papierowe. Zebrane do nich, za pomocą dołączonej łopatki nieczystości, należy sprzątnąć i wyrzucić do kosza. Można korzystać ze zwykłych koszy publicznych. Jeśli nie mamy takiego zestawu można też wykorzystać inną dostępną torebkę.

Film edukacyjny

Nieuprzątnięcie psich odchodów może się wiązać z grzywną dochodzącą do 500 zł.

– Chcielibyśmy, by te podstawowe informacje dotarły do wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób starszych. Przygotowaliśmy film informacyjny, który umieszczony zostanie w Internecie oraz w mediach społecznościowych. Dodatkowo na nośniku zewnętrznym otrzymają go wszyscy przedstawiciele szkół, którzy się do nas zgłoszą. Wraz z nim dostaną inne materiały, które ułatwią im przeprowadzenie po wakacjach zajęć z dziećmi. Zestawy takie dostępne będą w siedzibie ZUK bez przerwy, w godzinach funkcjonowania zakładu – podsumowuje Tomasz Wawrzyńczak.

Czytaj więcej

Skomentuj