Premier Mateusz Morawiecki powołał ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa – podał resort cyfryzacji we wtorkowym komunikacie. Na stanowisku tym od grudnia był wakat.

Pełnomocnik odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Do jego zadań, tj. realizowania polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa, należy m.in. koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team).

Zespoły te działają w trzech obszarach. Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW – za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) – za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki.

Pełnomocnik powinien też oceniać stan bezpieczeństwa i opracowywać nowe rozwiązania na podstawie zagregowanych danych i wskaźników opracowanych przy udziale tych trzech CSIRT. Odpowiada także za opiniowanie aktów prawnych i współpracę międzynarodową.

Czytaj więcej

Skomentuj