Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Szkoły z energią – Warszawa zyska 153 mln zł na zieloną termomodernizację

Szkoły z energią – Warszawa zyska 153 mln zł na zieloną termomodernizację
pap/jw
07.08.2025, o godz. 8:14
czas czytania: około 2 minut
0

Dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy aż 25 stołecznych szkół i przedszkoli przejdzie kompleksową termomodernizację. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel 153 mln zł, co ma realnie obniżyć emisje i koszty utrzymania placówek, a także podnieść świadomość ekologiczną uczniów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

NFOŚiGW przekazał, że wiceprezes Funduszu Józef Matysiak i sekretarz Miasta Warszawy Maciej Fijałkowski podpisali umowę o przekazaniu 153 mln zł na poprawę efektywności energetycznej warszawskich placówek edukacyjnych.

Mniej CO₂, niższe rachunki, więcej wiedzy

Środki zostaną przeznaczone na docieplenie budynków oraz instalację odnawialnych źródeł energii. W informacji podano, że całkowita wartość inwestycji to niemal 192 mln zł. Dotychczas w ramach programu podpisano 159 umów na kwotę ponad 1 mld zł.

– Termomodernizacja budynków szkolnych, instalacja odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła – to działania, które realnie obniżają koszty utrzymania obiektów i zmniejszają emisję CO₂. Dofinansowanie jednocześnie wspiera działalność szkół i wpływa na stan środowiska – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Józef Matysiak.

Energetyczna rewolucja w 14 dzielnicach

Inwestycje mają objąć opracowanie dokumentacji projektowej i realizację prac budowlano-instalacyjnych. W ramach projektu prowadzone będą także działania edukacyjno – informacyjne skierowane do uczniów modernizowanych szkół. Ich celem jest podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie poprawy jakości powietrza oraz przeciwdziałania trendom zmian klimatycznych i wykorzystania OZE. Szkoły i przedszkola znajdują się na terenie 14 dzielnic miasta: Ochota, Bielany, Praga-Północ, Praga-Południe, Wawer, Bemowo, Wesoła, Żoliborz, Ursynów, Targówek, Ursus, Rembertów, Mokotów, Białołęka.

Jak czytamy, zakres modernizacji energetycznej budynków musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie minimum 30 proc oraz łączną redukcję zapotrzebowania na energię końcową na poziomie minimum 25 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026