Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: fotowoltaika

Łącznie artykułów: 393.

Spółdzielnia energetyczna to za mało

Spółdzielnia energetyczna to za mało

03.06.2026
0

W Polsce pojawia się coraz więcej spółdzielni energetycznych: od początku roku przybyło ich ponad 300, a łączna liczba szybko zbliża się do 700. Czy to sprawia, że polskie samorządy stają się bardziej „zielone” i niezależne? Niestety za samą liczbą rejestracji nie zawsze idzie realna efektywność. To pokazuje, że model ten ma ogromny potencjał, ale wymaga właściwego zaprojektowania i zarządzania.

20 lat systemu ZSEiE w Polsce! Nowy raport ZPGOZiR i ABRYS. System działa „na papierze

20 lat systemu ZSEiE w Polsce! Nowy raport ZPGOZiR i ABRYS. System działa „na papierze" - czas na zmianę logiki działania

12 maja, podczas jubileuszowej, 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego organizowanej przez ABRYS, swoją premierę miał raport „20 lat systemu ZSEiE w Polsce. Rzeczywiste przetwarzanie jako fundament jego efektywności", przygotowany z inicjatywy Związku Pracodawców Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Recyklingu (ZPGOZiR) we współpracy z ABRYS.

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

04.05.2026
0

Już teraz PWiK w Obornikach wytwarza prąd ze słońca i płynącej rzeką wody. W przyszłości chce produkować go także z biogazu z osadów ściekowych. Obornicka droga do samowystarczalności wiedzie jednak nie tylko przez własne źródła energii, ale też przez energetyczną spółdzielnię, którą już udało się tam powołać. O tych ambitnych osiągnięciach i planach porozmawialiśmy z prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach, Krzysztofem Nowackim.

Wyjście Polski z ETS? Czarnek wzywa premiera do przedstawienia planu

Wyjście Polski z ETS? Czarnek wzywa premiera do przedstawienia planu

Wyjście Polski z ETS mogłoby obniżyć rachunki za energię o kilkadziesiąt procent – twierdzi wiceprezes PiS Przemysław Czarnek. Zapowiedział on złożenie projektu uchwały sejmowej, która wzywa premiera Donalda Tuska do przedstawienia w ciągu 14 dni konkretnego planu opuszczenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Fotowoltaika na składowisku w Sosnowcu. MPGO oszczędzi milion

Fotowoltaika na składowisku w Sosnowcu. MPGO oszczędzi milion

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (MPGO) w Sosnowcu podpisało umowę na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 1 MW. Instalacja powstanie na terenie zrekultywowanej kwatery składowiska przy ul. Grenadierów. Inwestycja warta 3 mln zł pozwoli zakładowi obniżyć koszty energii elektrycznej o około 30%, co przekłada się na oszczędności rzędu 1 mln zł rocznie.

Prezydent Sosnowca: prawo odpadowe utrudnia oszczędzanie samorządom i mieszkańcom

Prezydent Sosnowca: prawo odpadowe utrudnia oszczędzanie samorządom i mieszkańcom

03.03.2026
0

Przepisy dotyczące systemu odpadów utrudniają oszczędzanie samorządom i mieszkańcom - ocenił we wtorek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Jako przykłady podał obowiązek uzyskiwania koncesji na produkcję prądu w instalacjach większych niż 1MW przez spółki komunalne, a także system kaucyjny, który zmniejszył dochody takich spółek, nakładając jednocześnie nowe obowiązki na mieszkańców.

MPWiK Wrocław buduje nowy zbiornik wody czystej

MPWiK Wrocław buduje nowy zbiornik wody czystej

10.10.2025
0

Na terenie Zakładu Produkcji Wody „Mokry Dwór” trwa budowa nowego, dwukomorowego zbiornika o pojemności 20 500 m³, który będzie pełnił rolę magazynu uzdatnionej wody dostarczanej każdego dnia do tysięcy mieszkańców Wrocławia i okolic.

Nowa farma fotowoltaiczna na Mokrym Dworze we Wrocławiu

Nowa farma fotowoltaiczna na Mokrym Dworze we Wrocławiu

25.09.2025
0

Na finiszu jest już budowa nowej farmy fotowoltaicznej we Wrocławiu, zlokalizowanej na Mokrym Dworze. Jej uruchomienie planowane jest na przełom października i listopada 2025 roku. Farma będzie zasilać należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) Zakład Produkcji Wody „Mokry Dwór”.

css.php
Copyright © 2026