Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: Rekopol

Łącznie artykułów: 12.

25 lat Rekopolu: Ćwierć wieku ewolucji systemu gospodarki opakowaniami w Polsce

25 lat Rekopolu: Ćwierć wieku ewolucji systemu gospodarki opakowaniami w Polsce

11.05.2026
0

Jubileusz 25-lat istnienia Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. to nie tylko święto jednej firmy, ale przede wszystkim okazja do podsumowania ogromnej transformacji, jaką przeszła polska gospodarka odpadami. Od początków budowania świadomości ekologicznej, aż po zaawansowane systemy recyklingu i model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) – droga ta wyznacza kierunek dla polskiego przemysłu.

Nowy ROP po staremu

Nowy ROP po staremu

13.04.2026
0

A zatem stało się: po wielu miesiącach oczekiwania możemy wreszcie zapoznać się z zaktualizowanym projektem ustawy UC100, wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta w opakowaniach, który 20 marca został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Jaki to jest ROP? Zgodnie z zapowiedziami sprzed miesiąca, możemy potwierdzić, że pozbawiony rewolucyjnych zmian w porównaniu z pierwszym projektem z sierpnia ub.r., ale też opóźniony, bo mający wejść w życie od 2027 r.

Mikołajczyk (Rekopol): Organizacje odzysku to ponad 20 lat budowania kompetencji i edukacji [WIDEO]

Mikołajczyk (Rekopol): Organizacje odzysku to ponad 20 lat budowania kompetencji i edukacji [WIDEO]

23.12.2025
0

ROP nie może być byle jaki, a obecna propozycja eliminuje ponad 20 lat budowania doświadczeń, kompetencji i systemów informatycznych. Ani nas, ani środowiska, nie stać na taki eksperyment – tymi słowami Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Odpadów Opakowaniowych Rekopol komentuje treść projektu ustawy UC100 autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta w opakowaniach. Ten temat rozwinął w rozmowie z Kamilem Paczkiem.

Przedsiębiorcy zaniepokojeni centralizacją systemu gospodarowania odpadami. Są obawy o osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu

Przedsiębiorcy zaniepokojeni centralizacją systemu gospodarowania odpadami. Są obawy o osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu

22.10.2025
0

Proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiązania dotyczące systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) wywołują sprzeciw przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek oraz organizacji odzysku, których działalność na skutek zmian de facto zostanie zlikwidowana. Ich obawy dotyczą głównie tego, że scentralizowanie finansowania w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawi, że system gospodarowania odpadów stanie się mniej wydajny, a koszty zostaną przerzucone na konsumentów. Państwowy system działa w Chorwacji, gdzie poziomy zbiórki są niższe niż średnia UE.

Sprawiedliwy czy parapodatkowy? Mamy pierwsze komentarze po projekcie ustawy wprowadzającej ROP!

Sprawiedliwy czy parapodatkowy? Mamy pierwsze komentarze po projekcie ustawy wprowadzającej ROP!

13.08.2025
0

– Czekaliśmy bardzo długo. Jednak wreszcie mamy projekt ROP i na szczęście wygląda na to, iż minister Sowińska dotrzymała swoich obietnic – tak Małgorzata Izdebska ze Związku Miast Polskich skomentowała fakt, że po wielu miesiącach oczekiwania pojawił się projekt ustawy wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta w opakowaniach. Teraz przyjdzie czas na głosy ekspertów i konsultacje społeczne – bez cienia wątpliwości burzliwe.

Forum Recyklingu 2024: Rynek opakowań w Polsce

Forum Recyklingu 2024: Rynek opakowań w Polsce

11.10.2024
0

W dniach 14 i 15 października w Poznaniu odbędzie się długo oczekiwane Forum Recyklingu, które zgromadzi ekspertów, przedstawicieli przemysłu oraz organizacji działających w sektorze recyklingu i ochrony środowiska. Jednym z uczestników wydarzenia będzie Sławomir Pacek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Recykling, który serdecznie zaprasza do udziału w tym ważnym spotkaniu branżowym.

Nietypowa śmieciarka rusza w kurs po Polsce

Nietypowa śmieciarka rusza w kurs po Polsce

Po warszawskich ulicach jeździła nietypowa śmieciarka. W jej wnętrzu nie znajdowały się nie odpady, ale multimedialna wystawa pokazująca, że są one wartościowymi surowcami wtórnymi. „Miecia”, bo tak nazywa się pojazd, to element kampanii „Działaj z imPETem!” prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań.

css.php
Copyright © 2026