Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tajemnicze urządzenia na drzewach przeznaczonych do wycinki. Zbadają, czy można je uratować

Tajemnicze urządzenia na drzewach przeznaczonych do wycinki. Zbadają, czy można je uratować
27.05.2021, o godz. 11:24
czas czytania: około 2 minut
0

Prawie 100 starych i cennych drzew przyulicznych w Poznaniu przebadanych zostanie tomografem dźwiękowym lub testem obciążeniowym. Ekspertyzy pokażą ich stan zdrowotny oraz wskażą zabiegi, które należy wykonać, by drzewa mogły pozostać przy ulicach i nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów i kierowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu niektóre z przyulicznych drzew trzeba by było wyciąć ze względu na zastrzeżenia dotyczące ich stanu zdrowotnego i zagrożenia bezpieczeństwa ludzi. Teraz dostępne technologie pozwalają dokładniej zbadać stan drzew, „zaglądając” do ich wnętrza.

Pogłębiona diagnostyka niemal 100 drzew

Podczas corocznego kompleksowego przeglądu stanu fitosanitarnego drzew w pasach drogowych Poznania specjaliści z dziedziny dendrologii oznaczyli drzewa, które kwalifikują się do zabiegów pielęgnacyjnych lub wycinki ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa.

Wśród tych wstępnie zakwalifikowanych do wycinki wytypowano drzewa wymagające dokładniejszej, pogłębionej diagnostyki. Dlatego też zlecone zostały badania prawie 100 starych i cennych drzew za pomocą metod instrumentalnych. Ekspertyzy wykażą dokładny stan drzew wraz z zabiegami, które należy przy nich wykonać, aby mogły jeszcze pozostać przy ulicach.

Obecnie wykonywana jest pogłębiona diagnostyka tomografem dźwiękowym 39 drzew rosnących na Grunwaldzie, 23 drzew na Jeżycach oraz trzech na Starym Mieście.

Co drzemie w drzewie

– Diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna, co nie jest w pełni możliwe podczas oceny wizualnej drzewa. W wyniku badania otrzymujemy precyzyjne informacje o rozmiarze i lokalizacji zgnilizny, wypróchnienia i innych ubytków wpływających na stabilność drzewa. Tomograf przykładany jest do pnia i nieinwazyjnie pozwala ocenić jego kondycję. Badanie pozwala potwierdzić stopień rozkładu wewnątrz pnia oraz ewentualne ryzyko związane z chorobą drzewa – informuje ZDM w Poznaniu.

Ponadto w celu określenia stabilności drzew zlecono przebadanie metodą testu obciążeniowego elasto-inklino 33 drzew na Grunwaldzie. To bezinwazyjne badanie bazuje na stabilności pnia i systemu korzeniowego, oceniając prawdopodobieństwo przewrócenia się drzewa. W trakcie badania naprężenia i siły, będące substytutem wiatru, generowane są przez wyciągarkę ze stalową liną.

Badania drzew potrwają do końca maja, a ich wyniki będą znane w połowie roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024