We wtorek, 11 lat po trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowało katastrofę w japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie, tajwański parlament podjął decyzję o zniesieniu zakazu importu produktów rolnych z prefektury Fukushima oraz sąsiednich prefektur.

Lo Ping-cheng, rzecznik Yuanu Legislacyjnego, odpowiednika tajwańskiego parlamentu, wskazał, że zniesienie importu ma dotyczyć pięciu japońskich prefektur: Fukushimy, Gunma, Chiba, Ibaraki i Tochigi. Objęte zakazem pozostaną grzyby, mięso dzikich zwierząt oraz inne produkty, które do tej pory nie są dopuszczone do sprzedaży w samej Japonii. Reszta produktów przed wejściem na rynek tajwański będzie musiała posiadać specjalne certyfikaty, które udowodnią brak skażenia promieniotwórczego.

Katastrofa elektrowni jądrowej

Całkowity zakaz sprowadzania produktów rolnych został wprowadzony w marcu 2011 roku, tydzień po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie, do której doszło w wyniku tsunami spowodowanego przed trzęsienie ziemi w północno-wschodniej części Japonii.

Według Lo Tajwan idzie w ślad za krajami takimi jak USA, Australia i Tajlandia, które już wcześniej zdecydowały się na zniesienie zakazu.

W 2018 r., podczas ogólnokrajowego referendum, prawie 80 procent mieszkańców kraju zagłosowało za utrzymaniem zakazu importu produktów rolnych z tych pięciu prefektur. Wynik referendum obowiązywał jednak tylko dwa lata.

Uchylenie zakazu importu

Lo wskazał również, że uchylenie zakazu importu produktów ma na celu zniesienie niesprawiedliwych barier handlowych dla Japonii oraz ma być pomocne w uzyskaniu od tego kraju zgody na przystąpienie do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP).

Tajwan pod koniec września złożył aplikację o przyjęcie do CPTPP – wielostronnej umowy handlowej podpisanej przez 11 państw, w tym Australię, Kanadę, Japonię, Nową Zelandię czy Wietnam. Tajwan złożył oficjalny wniosek o dołączenie do CPTTP zaledwie tydzień po Chinach, które również zainteresowane są partnerstwem. Aby zostać przyjętym do inicjatywy, konieczna jest jednogłośna zgoda wszystkich 11 państw członkowskich. Chiny kategorycznie sprzeciwiają się udziałowi Tajwanu w tej umowie.

W rozmowie z tajwańską Centralną Agencją Informacyjną, analityk z Narodowego Uniwersytetu Sun Yat-sena, Kuo Yu-jen, stwierdził, że decyzja o zniesieniu zakazu zostanie przyjęta z entuzjazmem przez rząd w Tokio i na pewno zmotywuje japońskie władze do wsparcia kandydatury Tajwanu w CPTTP.

Według Kuo pomimo aprobaty rządu w Tokio, procedura przyjęcia wymaga jednomyślności krajów członkowskich. Może to zagrodzić Tajwanowi drogę do CPTTP, ponieważ możliwe jest, że państwa bliskie Pekinowi, pod chińską presją zablokują tajwańską kandydaturę.

Czytaj więcej

Skomentuj