Tarcza antykryzysowa. Ważne informacje dla firm i samorządów!

Tarcza antykryzysowa. Ważne informacje dla firm i samorządów!
03.04.2020, o godz. 12:23
czas czytania: około 2 minut
0

Polski rząd uruchomił specjalną stronę internetową jako jeden z elementów pakietu pomocowego dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Zestaw ułatwień działalności dla firm wprowadzono ze względu na negatywny wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednym z wielu przepisów, które zmieniła tarcza antykryzysowa jest prowadzenie elektronicznej ewidencji odpadów w systemie BDO. W wywiadzie dla Portalu Komunalnego ten fakt odnotowała Izabela Wołosiak z firmy Green Concept. Przedsiębiorcy według nowych przepisów będą mogli prowadzić papierową ewidencję odpadów do 31 grudnia 2020 r.

Pomoc dla małych, średnich i dużych firm

Tarcza antykryzysowa to jednak nie tylko zmiany w BDO. To przede wszystkim pomoc dla firm. Wykorzystując rządową stronę można ubiegać się o wsparcie dla każdego rodzaju działalności: firm jednoosobowych, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm.

Firmy jednoosobowe i mikroprzedsiębiorstwa mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek przez stronę internetową. W ten sam sposób działalności jednoosobowe mogą uzyskać też tzw. świadczenie postojowe.

Firmy zatrudniające pracowników mogą się z kolei ubiegać o dofinansowania do wynagrodzeń, pożyczki obrotowe, czy też odroczenie podatków i ZUS-u.


Pełny zestaw informacji na temat wszystkich ułatwień zawartych w tarczy antykryzysowej ze szczególnym uwzględnieniem spółek komunalnych będzie można uzyskać 6 kwietnia 2020 r. podczas webinarium organizowanego przez “Przegląd Komunalny”.

Zapisz się na webinarium!


Wsparcie dla samorządów

Rząd w ramach tarczy antykryzysowej oferuje też pomoc dla samorządów. Przepisy mówią m.in. o tym, co robić w sytuacji gdy prezydent, burmistrz lub wójt będą na zwolnieniu chorobowym.

Obowiązywać będzie także brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.
Służyć temu będzie procedura zwalniająca z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia w realizacji przetargów. Jednocześnie nienaliczenie kar umownych w tej procedurze nie będzie stanowić naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowo wprowadzony będzie przyspieszony tryb lub niestosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem.

Tarcza antykryzysowa dla spółek komunalnych. Jak przetrwać epidemię? [WIDEO]

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024