1 / 30

Zieleń to Życie to jedne z najciekawszych targów branży ogrodowej w Polsce, oferujące wymianę doświadczeń, bogaty program wydarzeń oraz szeroki wachlarz wystawców z 10 krajów m.in.: Polski, Holandii, Niemiec, Danii czy Kenii. Od dziś do soboty można je zwiedzać w EXPO XXI Warszawa.

Hasłem 27. edycji targów jest: „Naturalny wybór”. – To wydarzenie wyrosło z pasji ludzi, którzy są bardzo blisko związani z zielenią – powiedziała podczas otwarcia prezeska Agencji Promocji Zieleni Agnieszka Żukowska.

Jak dodał Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich, rośliny – główny bohater tej wystawy –  to nie jedynie element ozdobny. Korzyści z ich występowania jest wiele: obniżanie temperatury powietrza, gromadzenie wody, oczywista produkcja tlenu, ale także niwelowanie hałasu i poziomu stresu, co potwierdzono wieloma badaniami. Zaznaczył, że rynek szkółkarski nie może uciekać przed wyzwaniami, a więc m.in. konieczne jest poszukiwanie rozwiązań oszczędzających wodę w produkcji roślin (sprawny, efektywny system nawadniania), ograniczanie lub też zrezygnowanie z plastiku (zastępowanie go innymi materiałami, decydowanie się na ponowne użycie i kierowanie go do recyklingu). – Wdrażanie rozwiązań jest naszym obowiązkiem wobec kolejnych pokoleń – podsumował Wróblewski.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy głos – z ramienia prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego – zabrała Justyna Glusman, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Podkreśliła, że w Warszawie realizowanych jest wiele projektów, których celem jest poprawa jakości, dostępności i ilości terenów zieleni w stolicy. Już teraz na terenie miasta o 50 ha zwiększono powierzchnię lasów. Magistrat przygotowuje także program Polityki Ochrony Drzew, o którym będzie m.in. mowa w ramach Forum Zarządcy Zieleni (2 października w Warszawie). Glusman wspomniała także o pomyśle realizacji w mieście zielonych dachów i ścian, które wpisują się w działania warszawskiego planu do zmian klimatu.

Konkurs nowości

Podczas otwarcia targów ogłoszono wyniki – jedynego w Polsce – konkursu nowości roślin. Złoty medal przyznano Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn za wyselekcjonowanie odmiany klonu pospolitego ‘Warmia’. Srebrny medal powędrował do firmy Vitroflora za wprowadzoną na polski rynek dąbrówkę rozłogową ‘Gold Chang’. Brązowymi medalami uhonorowano rośliny: miskant chiński ‘Boucle’ (Daglezja Artur Maj), judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART ‘NCCC1’ (Szkółkarstwo Ozdobne Olszewscy), pęcherznica kalinolistna TINY WINE GOLD ‘SMNPOTWG’ (Szkółki Kurowscy), kocimiętka NEPTUNE ‘Bokratune’ (Daglezja Artur Maj).

Za promocję polskich odmian roślin, Związek Szkółkarzy Polskich postanowił nagrodzić honorowym laurem Ogród Botaniczny Uniwersytetu we Wrocławiu, zwracając uwagę na realizację Polskiego Ogrodu Millenijnego, gdzie królują właśnie polskie odmiany.

Co w programie?

Motto “Naturalny wybór” stanowi inspirację do przygotowania programu wystawy m.in. konferencji „Mocno Zielone Miasto” (6 września) kierowanej do zarządzających zielenią miejską i jej projektantów. Jednym z prelegentów będzie Marcin Gąsiorowski – architekt krajobrazu specjalizujący się w tematyce założeń biocenotycznych, który przedstawi przykłady takich realizacji, ich funkcje i korzyści. W programie również: „Parki kieszonkowe Krakowa”, „Ścieżki rowerowe a kolizje z zielenią” czy „Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie”.

Rozwiązania wspierające projektowanie to atrakcyjny punkt wystawy. I tym razem będzie można skorzystać z warsztatów Vectorworks i Gardenphilia Designer. Oprócz tego organizatorzy zachęcają do udziału w warsztatach projektowych „Mała przestrzeń – wielkie możliwości”, które poprowadzi Agnieszka Hubeny-Żukowska i które zostaną poświęcone umiejętnościom projektowania małych przestrzeni ogrodowych, jak również możliwości maksymalnego ich wykorzystania w budowaniu bioróżnorodności przestrzeni miejskiej.

Dla usprawnienia przeprowadzania rozmów handlowych organizatorzy zapewniają specjalną strefę spotkań, a do dyspozycji wszystkich uczestników wystawy jest dostępna bezpłatna aplikacja targowa, która gwarantuje bieżące informacje o wystawcach i stanowi ułatwienie w umawianiu biznesowych spotkań.

Podczas targów istnieje możliwość porozmawiania z redakcją miesięcznika “Zieleń Miejska”, w hali nr 3, przy stoisku nr 3.3.

Czytaj więcej

Skomentuj