Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (ELoGE) – w imieniu Rady Europy – przyznaje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Wymagająca procedura certyfikacji
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach podkreśla, że uzyskanie certyfikatu nie było łatwe. Przyznanie znaku poprzedzała wieloetapowa procedura certyfikacji, w ramach której weryfikowano czy instytucja ta spełnia najwyższe standardy zarządzania, zgodne z 12 zasadami określonymi przez Radę Europy.
Do 12 zasad RE zaliczono: udział obywateli w funkcjonowaniu samorządu, uczciwy przebieg wyborów samorządowych, responsywność (odpowiadanie na potrzeby mieszkańców), szybkość reagowania, efektywność i skuteczność pracy, otwartość i jawność działań, przestrzeganie prawa, etyczne postępowanie przedstawicieli i pracowników samorządu, ich kompetencje i potencjał, innowacyjność i otwartość na zmiany. Kolejne parametry to: orientacja na trwałość i długofalowość działań, należyte zarządzanie finansami, poszanowanie praw człowieka, zasad różnorodności kulturowej i spójności społecznej, a także kryteriów rozliczalności działań oraz odpowiedzialności przy ich realizacji.
3 gminy i 1 powiat
Dodajmy, że spośród prawie 3 000 jednostek samorządu terytorialnego wnioskujących o certyfikację i nadanie Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (ELoGE), w obecnej edycji jego przyznawania, na obszarze naszego kraju, uzyskały go jedynie 3 gminy i 1 powiat. Oprócz Tarnowskich Gór wyróżnienie otrzymały gminy Andrychów, Strawczyn i Powiat Tarnogórski. Wyróżnienie, podczas gali VII Krajowego Kongresu Sekretarzy, odebrał Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.
Komentarze (0)