Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Taryfy pójdą w górę, bo obecne hamują inwestycje w ciepłownictwie

Taryfy pójdą w górę, bo obecne hamują inwestycje w ciepłownictwie
pit
11.09.2017, o godz. 13:56
czas czytania: około 5 minut
0

Niska emisja i nowe technologie – to główne tematy XXI Forum Ciepłowników Polskich. Dla branży bardzo ważne są jednak także zbyt niskie taryfy, które blokują inwestycje. Niebawem mają się one zmienić.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W Międzyzdrojach rozpoczęły się obrady XXI Forum Ciepłowników Polskich. Część merytoryczna podzielona została na dwa bloki tematyczne. Tematem przewodnim są sesje odbywające się pod wspólną nazwą „Czyste powietrze w mieście”. Odrębnym blokiem tematycznym są sesje specjalistyczne nazwane „Dzień nowych technologii”.

Obrady poprzedziło wręczenie nagród branżowych dla prezesów przedsiębiorstw raz firm ciepłowniczych. W gronie mniejszych firm (sprzedaż do 200 tys. GJ) nagrodę uzyskało Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe „Piaseczno”. Wśród firm średniej wielkości (sprzedaż do miliona GJ) zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu. Nagrodę w kategorii największych firm otrzymała Veolia Energia Łódź SA. Ponadto przygotowano nagrodę „Firma pełna ciepła 2017” za najlepsze wykorzystanie potencjału wspólnej marki ciepłowniczej „Ciepło Systemowe”. Otrzymało ją Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W pierwszej części obrad odbyła się debata „Czas na strategiczne decyzje”. W panelu prowadzonym przez Jacka Szymczaka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, udział wzięli: Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu Ministerstwa Środowiska, Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Artur Michalski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bogusław Białowąs, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Jacek Szymczak podkreśli, że udział ciepła systemowego w zanieczyszczeniu powietrza (niskiej emisji) jest minimalny. Podkreślił przy tym, że 47 tys. ludzi umiera w Polsce przedwcześnie z powodu niskiej emisji. Agnieszka Sosnowska mówiła o programach rządowych, których celem jest ochrona czystości powietrza oraz o współpracy międzyresortowej, której efektem są konkretne rozwiązania np. rozporządzenia zakazujące sprzedaży pieców niskiej jakości oraz zakazu opalania paliwem niskiej jakości.

– Poziom inwestycji branży jest mniejszy, z czego to wynika? – pytał Szymczak – Czy to normalna sytuacja czy jest czymś konkretnym spowodowana?

Do tej kwestii odniósł się Maciej Bando.  – Na podstawie sprawozdań przesyłanych do Urzędu przygotowaliśmy analizę możliwości inwestycyjnych. Wiele firm nie jest w stanie zrealizować inwestycji ze swojej nadwyżki – stwierdził Bando. – Potrzeby inwestycyjne muszą się odbić na polityce taryfowej. To jest podstawa finansów. Oznacza to wzrost stawek. Potrzebny jest w tym przypadku bardziej elastyczne podejście. W przyszłym roku są jednak wybory samorządowe i trzeba się strzec, żeby ciepłownicy nie zostali wpisali w rywalizację polityczną – przestrzegał prezes URE. Deklaracja zliberalizowania polityki taryfowej została przyjęta przez uczestników FCP burzą oklasków.

Artur Michalski przedstawił ofertę wsparcia finansowego dla branży ciepłowniczej. – Te 10 miliardów naprawdę jest dostępnych – Mówił Michalski. – Obecnie tych środków jest nieco mniej, ponieważ część z nich została już uruchomiona. Jesteśmy cały czas otwarci na uwagi i sugestie, co moglibyśmy poprawić, by ułatwić korzystanie z tych pieniędzy.

Prezes Michalski wyjaśniał także, że rezygnacja z takich programów jak KAWKA wynikała z konieczności wykorzystania w pierwszej kolejności środków unijnych. – Nie możemy pozwolić, by one się zmarnowały – mówił Michalski. – Najpierw powinniśmy je wykorzystać, a dopiero później sięgnąć po środki krajowe. Nie można także zapominać, że własne fundusze mają także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Bogusław Białowąś mówił również o możliwościach uzyskania źródeł finansowania dla inwestycji w branży ciepłowniczej. – Nie boimy się wchodzenia w tego typu przedsięwzięcia. Mamy pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które są nisko oprocentowane – stwierdził wiceprezes BOŚ. – Pracujemy nad rozwiązaniem, żebyśmy byli centralnym okienkiem dla wszystkich realizujących inwestycje proekologiczne i związane z efektywnością energetyczną.

W drugim panelu dyskusyjnym wzięli udział samorządowcy, którzy przedstawili możliwości i bariery aktywności na poziomie samorządu lokalnego. Debatę poprowadził Bogusław Regulski, wiceprezes IGCP. Wzięli w niej udział: Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa, Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna oraz Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Samorządowcy w trakcie panelu przedstawiali programy walki z niską emisją, które realizują w swoich miastach. – Z 44 tys. emiterów w Krakowie zredukowaliśmy do niespełna 8 tys. – mówił Tadeusz Trzmiel.

Prezydent Opola podkreślał dobrą współpracę z lokalnym przedsiębiorstwem energetyki cieplnej. – Rozbudowa sieci jest wyzwaniem – mówił Arkadiusz Wiśniewski. – Potrzebna byłaby specustawa, która regulowałaby sporne kwestie, analogicznie jak obowiązująca przy realizacji np. inwestycji drogowych.

– Dla nas niezwykle ważne jest zorganizowanie odpowiednich środków finansowych. Dzięki programowi KAWKA udało nam się zlikwidować 500 pieców. Każdy plan jak nie ma finansowania, nie zostanie zrealizowany – wskazywał Jarosław Grobelny. – Nie wystarczy zakazać stosowania nieekologicznych pieców i paliw – zwracał się do przedstawicieli rządu zastępca prezydenta Gniezna. – potrzebne jest także rządowe wsparcia dla samorządów, firm ciepłowniczych oraz osób, które mają z tego korzystać.

– Warto nie osłabiać zdolności inwestycyjnych samorządu np. poprzez zmiany w podatku od nieruchomości, które umniejszają przychody gmin. Ostatnio np. ulgi dla kolejarzy. Wszystkie ulgi wynoszą niemal 6 mld zł. Nie wszystkie należy znieść, ale należy mieć na uwadze, że umniejszone dochody ograniczają możliwości inwestycyjne, w tym także proekologiczne – mówił Andrzej Porawski.

W kolejnych sesjach merytorycznych rozważane będą kwestie związane z zarządzaniem energią, efektywnością różnych systemów energetycznych oraz redukcją emisji.

Równolegle odbywają się sesje specjalistyczne, podczas których prezentowane są najnowsze technologie wykorzystywane w energetyce cieplnej oraz systemy i aplikacje sterujące i wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami. Zainteresowanym przybliżone zostaną również nowoczesne rozwiązania proekologiczne, zmniejszające zanieczyszczenie powietrza, w tym związane np. z suchym odsiarczaniem spalin oraz zwiększające efektywność energetyczną.

Obradom XXI FCP towarzyszy wystawa EXPO FCP. Została ona zorganizowana w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Prezentują się na niej wystawcy oferujący swe produkty i usługi związane z branżą ciepłowniczą.

XXI Forum Ciepłowników Polskich odbywa się od 10 do 13 września w hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach. Patronat medialny nad imprezą objęło czasopismo „Czysta Energia”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024