Schroniska na Hali Kondratowej i na Kalatówkach to dwa obiekty turystyczne należące do PTTK, które miały możliwość podłączenia do kanalizacji komunalnej i odprowadzać ścieki poza granice obszaru chronionego. Schronisko na Kalatówkach już od dawna zrzuca ścieki w ten sposób, teraz, za jego pośrednictwem, do kanalizacji podłączono schronisko na Hali Kondratowej.

Spółka PTTK „Karpaty”, która zarządza schroniskami, położyła około 2200 metrów rur odprowadzających ścieki w trudnym, górzystym terenie. Inwestycja polegająca na budowie kanalizacji ciśnieniowej została zrealizowana dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie i przychylności Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nowe zasilanie

Równolegle realizowana była również inna inwestycja. Do schroniska PTTK na Hali Kondratowej został podciągnięty kabel energetyczny średniego napięcia. Do tej pory zasilanie obiektu odbywało się za pomocą kabla naziemnego o niskim napięciu, dlatego często w schronisku napięcie znacznie spadało. To zadanie PTTK zrealizowało z własnych środków, oczywiście za pośrednictwem spółki “Karpaty”. Koszt obu inwestycji to ponad 2 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj