Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Tatrzański Park Narodowy kanalizuje schroniska i inne górskie obiekty

Tatrzański Park Narodowy kanalizuje schroniska i inne górskie obiekty
R.G.
18.10.2024, o godz. 8:59
czas czytania: około 3 minut
0

Ze względów ekologicznych Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego planuje dokonać całkowitego uporządkowania gospodarki ściekowej na obszarze parku. Na obecnym etapie sieć kanalizacyjna doprowadzona jest do hotelu górskiego na Kalatówkach i do schroniska na Hali Kondratowej. W następnej kolejności skanalizowane ma być schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej i schronisko na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ze względu na wzrost liczby turystów problem ścieków na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego staje się coraz bardziej zauważalny i uciążliwy.

Obecnie TPN odwiedza około 4,5 mln osób rocznie. Efektem tego są hektolitry ścieków. Tymczasem do tej pory, tylko do niektórych obiektów TPN dociągnięta jest sieć kanalizacyjna całkowicie wyprowadzająca ścieki z obszaru chronionego.

Kalatówki i Hala Kondratowa 

Na obecnym etapie, do sieci kanalizacyjnej udało się podpiąć obiekty na Kalatówkach i Hali Kondratowej. Pozostałe schroniska i obiekty TPN korzystają z biologicznych oczyszczalni ścieków. Natomiast schronisko w Dolinie Kościeliskiej korzysta z szamba, które trzeba regularnie opróżniać.

Sytuacja nie jest więc satysfakcjonująca, bo z biologicznych oczyszczalni, oczyszczone ścieki trafiają do potoków. A jeśli nie ma takiej możliwości, to wprost do gleby. Ponadto, na tego rodzaju działania konieczne jest uzyskanie decyzji wodnoprawnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. 

Kolejka na Kasprowy i stacja IMGW

Dodajmy, że problem odprowadzaniem ścieków dotyczy również górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu i obserwatorium wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na obecnym etapie, obiekty te obsługiwane są przez wspólną oczyszczalnię zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. A co gorsza, w tym przypadku, oczyszczone ścieki za pośrednictwem drenażu rozsączającego odprowadzane są do żlebu będącego częścią Doliny Suchej Kasprowej.

– Ścieki oczyszczone z oczyszczalni przydomowych i takich jak te przy naszych obiektach, mogą być zgodnie z prawem odprowadzane do gruntu, jeśli w pobliżu nie ma innego odbiornika ścieków, czyli na przykład potoku – podkreśla Bartłomiej Zubek z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – To oczywiście jest możliwe tylko i wyłącznie, po spełnieniu szeregu wymogów wynikających między innymi z ustawy Prawo wodne.  

Odpowiedź na wzrost obciążeń 

Wyżej opisana sytuacja wymaga więc lepszych i mniej uciążliwych dla środowiska rozwiązań. Szczególnie, że w przypadku Polskich Kolei Linowych, rocznie do gruntu może być odprowadzane nie więcej niż 8395 metrów sześciennych oczyszczonych ścieków, a ruch turystyczny nieustannie wzrasta.

– Obecnie TPN dąży więc do ograniczania antropopresji poprzez budowę systemów kanalizacyjnych, likwidację małych oczyszczalni ścieków i odprowadzanie ścieków poza obszary chronione, do oczyszczalni zbiorczych – wyjaśnia Bartłomiej Zubek. – Szczególnie, że z technologicznego punktu widzenia jest to możliwe.

Muranowiec na Hali Gąsienicowej 

Tatrzański Park Narodowy planuje zatem podłączyć do kanalizacji obiekty niżej położone. W pierwszej kolejności będzie to schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Dla tego obiektu przygotowano już projekt budowy sieci kanalizacyjnej. Dokumentacja trafiła do starostwa powiatowego w Zakopanem i czeka na rozpatrzenie oraz decyzję o pozwoleniu na budowę.

Hala Pisana i likwidacja stanowisk toi-toi

Niewykluczone również, że w przyszłym roku rozpoczną się prace przy budowie kanalizacji z Kir do Hali Pisanej w Dolinie Kościeliskiej. W tym przypadku TPN ma już pozwolenie na budowę ok. 3,5 km sieci kanalizacyjnej – do miejsca, w którym obecnie znajdują się toi-toie. A gdy budowa sieci się zakończy plastikowe toalety zostaną zastąpione stacjonarnymi szaletami o konstrukcji podobnej do tych, które zamontowano u wylotu Doliny Strążyskiej.

Przy czym, z Hali Pisanej, PTTK (czyli właściciel tatrzańskich schronisk), będzie musiał dobudować ok. 2,5 km sieci, by podpiąć schronisko.

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 14 mln zł, a TPN liczy na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w wysokości ok. 11 mln zł. Dodajmy, że umowa z NFOŚiGW lada chwila ma być podpisana.

Morskie Oko i Dolina Roztoki 

W planie TPN jest również podłączenie do kanalizacji schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Jednak w pierwszej kolejności sieć dotrze do Wodogrzmotów Mickiewicza przez Roztok. Chodzi o usunięcie tamtejszego skupiska toi-toi z montażem w ich miejsce stacjonarnych toalet.

W tej części Tatr park narodowy planuje budowę sieci kanalizacyjnej do Wodogrzmotów Mickiewicza, która odbierać będzie ścieki nie tylko z dotychczasowych stanowisk toi-toiów, ale też ze schroniska w Roztoce, Palenicy Białczańskiej i z Łysej Polany. Gdzie powstać ma oczyszczalnia ścieków.

O harmonogramie realizacji powyższych zadań zdecyduje jednak dynamika pozyskiwania środków zewnętrznych przez TPN.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024