Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Tatrzański Park Narodowy kanalizuje schroniska i inne górskie obiekty

Tatrzański Park Narodowy kanalizuje schroniska i inne górskie obiekty
R.G.
18.10.2024, o godz. 8:59
czas czytania: około 3 minut
0

Ze względów ekologicznych Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego planuje dokonać całkowitego uporządkowania gospodarki ściekowej na obszarze parku. Na obecnym etapie sieć kanalizacyjna doprowadzona jest do hotelu górskiego na Kalatówkach i do schroniska na Hali Kondratowej. W następnej kolejności skanalizowane ma być schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej i schronisko na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ze względu na wzrost liczby turystów problem ścieków na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego staje się coraz bardziej zauważalny i uciążliwy.

Obecnie TPN odwiedza około 4,5 mln osób rocznie. Efektem tego są hektolitry ścieków. Tymczasem do tej pory, tylko do niektórych obiektów TPN dociągnięta jest sieć kanalizacyjna całkowicie wyprowadzająca ścieki z obszaru chronionego.

Kalatówki i Hala Kondratowa 

Na obecnym etapie, do sieci kanalizacyjnej udało się podpiąć obiekty na Kalatówkach i Hali Kondratowej. Pozostałe schroniska i obiekty TPN korzystają z biologicznych oczyszczalni ścieków. Natomiast schronisko w Dolinie Kościeliskiej korzysta z szamba, które trzeba regularnie opróżniać.

Sytuacja nie jest więc satysfakcjonująca, bo z biologicznych oczyszczalni, oczyszczone ścieki trafiają do potoków. A jeśli nie ma takiej możliwości, to wprost do gleby. Ponadto, na tego rodzaju działania konieczne jest uzyskanie decyzji wodnoprawnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. 

Kolejka na Kasprowy i stacja IMGW

Dodajmy, że problem odprowadzaniem ścieków dotyczy również górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu i obserwatorium wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na obecnym etapie, obiekty te obsługiwane są przez wspólną oczyszczalnię zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. A co gorsza, w tym przypadku, oczyszczone ścieki za pośrednictwem drenażu rozsączającego odprowadzane są do żlebu będącego częścią Doliny Suchej Kasprowej.

– Ścieki oczyszczone z oczyszczalni przydomowych i takich jak te przy naszych obiektach, mogą być zgodnie z prawem odprowadzane do gruntu, jeśli w pobliżu nie ma innego odbiornika ścieków, czyli na przykład potoku – podkreśla Bartłomiej Zubek z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – To oczywiście jest możliwe tylko i wyłącznie, po spełnieniu szeregu wymogów wynikających między innymi z ustawy Prawo wodne.  

Odpowiedź na wzrost obciążeń 

Wyżej opisana sytuacja wymaga więc lepszych i mniej uciążliwych dla środowiska rozwiązań. Szczególnie, że w przypadku Polskich Kolei Linowych, rocznie do gruntu może być odprowadzane nie więcej niż 8395 metrów sześciennych oczyszczonych ścieków, a ruch turystyczny nieustannie wzrasta.

– Obecnie TPN dąży więc do ograniczania antropopresji poprzez budowę systemów kanalizacyjnych, likwidację małych oczyszczalni ścieków i odprowadzanie ścieków poza obszary chronione, do oczyszczalni zbiorczych – wyjaśnia Bartłomiej Zubek. – Szczególnie, że z technologicznego punktu widzenia jest to możliwe.

Muranowiec na Hali Gąsienicowej 

Tatrzański Park Narodowy planuje zatem podłączyć do kanalizacji obiekty niżej położone. W pierwszej kolejności będzie to schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Dla tego obiektu przygotowano już projekt budowy sieci kanalizacyjnej. Dokumentacja trafiła do starostwa powiatowego w Zakopanem i czeka na rozpatrzenie oraz decyzję o pozwoleniu na budowę.

Hala Pisana i likwidacja stanowisk toi-toi

Niewykluczone również, że w przyszłym roku rozpoczną się prace przy budowie kanalizacji z Kir do Hali Pisanej w Dolinie Kościeliskiej. W tym przypadku TPN ma już pozwolenie na budowę ok. 3,5 km sieci kanalizacyjnej – do miejsca, w którym obecnie znajdują się toi-toie. A gdy budowa sieci się zakończy plastikowe toalety zostaną zastąpione stacjonarnymi szaletami o konstrukcji podobnej do tych, które zamontowano u wylotu Doliny Strążyskiej.

Przy czym, z Hali Pisanej, PTTK (czyli właściciel tatrzańskich schronisk), będzie musiał dobudować ok. 2,5 km sieci, by podpiąć schronisko.

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 14 mln zł, a TPN liczy na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w wysokości ok. 11 mln zł. Dodajmy, że umowa z NFOŚiGW lada chwila ma być podpisana.

Morskie Oko i Dolina Roztoki 

W planie TPN jest również podłączenie do kanalizacji schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Jednak w pierwszej kolejności sieć dotrze do Wodogrzmotów Mickiewicza przez Roztok. Chodzi o usunięcie tamtejszego skupiska toi-toi z montażem w ich miejsce stacjonarnych toalet.

W tej części Tatr park narodowy planuje budowę sieci kanalizacyjnej do Wodogrzmotów Mickiewicza, która odbierać będzie ścieki nie tylko z dotychczasowych stanowisk toi-toiów, ale też ze schroniska w Roztoce, Palenicy Białczańskiej i z Łysej Polany. Gdzie powstać ma oczyszczalnia ścieków.

O harmonogramie realizacji powyższych zadań zdecyduje jednak dynamika pozyskiwania środków zewnętrznych przez TPN.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024