Tauron buduje magazyn energii przy farmie wiatrowej w Cieszanowicach

Tauron buduje magazyn energii przy farmie wiatrowej w Cieszanowicach
sm
29.06.2018, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

Grupa Tauron buduje pilotażowy magazyn energii w województwie opolskim. Energię będzie dostarczała farma wiatrowa w Lipnikach. Celem inwestycji jest poprawa jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla klientów kilku okolicznych gmin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Cieszanowicach, w gminie Kamiennik w województwie opolskim ruszyła budowa stacjonarnego systemu magazynowania energii elektrycznej. Magazyn będzie współpracował z należącą do Tauronu farmą wiatrową Lipniki położoną w odległości 7,5 km od projektowanego magazynu.

W 2011 r. spółka Tauron EkoEnergia kupiła farmę wiatrową od niemieckiego inwestora. Farma ma 15 turbin wiatrowych i moc 30 MW. Każda z turbin charakteryzuje się maksymalną mocą jednostkową 2,05 MW i jest osadzona na stalowych wieżach rurowych o wysokości 80 m. Elektrownie wyposażone są w trzy łopaty omiatające koło o średnicy 92,5 m oraz gondolę z generatorem mocy i skrzynią biegów. W odległości 7,5 km od farmy znajduje się stacja transformatorowa 110/20 kV o mocy 31,5 MVA. Obok niej powstanie magazyn energii.

Jest energia, będzie magazyn

Moc czynna magazynu osiągnie co najmniej 2000 kW, a pojemność użyteczna co najmniej 500 kWh. Energia będzie magazynowana w bateryjnych ogniwach elektrochemicznych  litowo-tytanowych. Magazyn ma być oddany do użytku w IV kwartale 2019 r.

Podejmujemy szereg działań dotyczących rozwijania technologii magazynowania energii elektrycznej. Uczestniczymy w globalnym programie badawczym dotyczącym magazynowania, współpracując równocześnie ze startupem, który przygotowuje obiecujące rozwiązania w tej dziedzinie. Technologie magazynowania znajdą się też w polu zainteresowania powołanego Funduszu CVC EEC Magenta mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – Magazyn pilotażowy w Cieszanowicach to szansa na sprawdzenie w rzeczywistych warunkach wypracowanych dotychczas rozwiązań -dodaje.

Farmy wiatrowe cechują się największą zmiennością wielkości produkcji energii w porównaniu do innych źródeł OZE. Ich udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce ze wszystkich odnawialnych źródeł energii jest największy. Realizacja projektu i jego wyniki mogą w przyszłości przynieść korzyści nie tylko na terenie dystrybucji TAURONA. Grupa liczy, że doświadczenia zdobyte przy realizacji inwestycji w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane mało stabilne źródła energii.

Nie tylko z wody

– Podstawowy przedmiot działania spółki Tauron Ekoenergia stanowi wytwarzanie energii z wody. Jednak realizacja strategii Tauron zmieni tę sytuację. Zgodnie z przyjętymi celami strategicznymi moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w grupie Tauron wzrośnie o około 800 MW do 2020 r. Wówczas wiatr będzie głównym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Tauron Ekoenergii. Farmę w Lipnikach wybudowano zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, uwzględniając czynniki gospodarcze, społeczne i środowiskowe – informuje spółka na swojej stronie internetowej.

Do realizacji projektu Tauron pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

źródło: Tauron/NTO

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024