ARTYKUŁ PROMOCYJNY. Po zimie nasze ścieżki ogrodowe, podjazdy i trawniki zazwyczaj wyglądają nieciekawie. Należy zatem odpowiednio zadbać o ich stan i estetykę.

Jeśli część z nich jest wyłożona kostką kamienną, betonową czy klinkierową z pomocą przyjcie nam myjka ciśnieniowa.

Użycie myjki

Myjka oczyści powierzchnię oraz zmiecie pozostałości z błota, liści i igieł. Większe ciśnienie pomoże nam w usunięciu mchu i chwastów spomiędzy kostek. Tym samym sposobem możemy odświeżyć płyty chodnikowe czy bruk stworzony z otoczaków. Ukruszone lub popękane elementy traktów trzeba będzie wymienić. Miejsce po usuniętym fragmencie należy przygotować tak (usunąć nadmiar lub dodać podsypkę), by nowy stworzył w tym miejscu równą i ciągłą powierzchnię. Szczeliny uzupełnijmy piaskiem. Odświeżenie ścieżek i podjazdów żwirowych jest, niestety, bardziej pracochłonne. Musimy pozbyć się ewentualnych wschodzących chwastów i zgrabić większe zanieczyszczenia. Aby nawierzchnia dobrze wyglądała w nadchodzącym sezonie, trzeba ją uzupełnić o nową warstwę. Dosypanie świeżego kruszywa oraz ubicie go lub zwałowanie, będzie nieodzowne. Zielone nawierzchnie po zimie wymagają zgrabienia i dosiania trawy. Czasem potrzebne będzie również wyrównanie gruntu. Przyda się do tego walec ogrodowy. Między kolejnymi kursami ziemię należy zwilżać.

Renowacja trawnika

Po zimie nasz trawnik wymaga przede wszystkim zgrabienia suchej trawy i wszystkich pozostałości roślinnych. Najlepsze do tego celu będą miękkie, sprężyste grabie o gęstych zębach. Dzięki swej budowie nie zniszczą młodych, wznoszących się źdźbeł. Po zgrabieniu przystępujemy do wyrównania terenu. Twardsze wybrzuszenia trzeba będzie zniwelować ręcznie sztywnymi grabiami, natomiast ubytki gleby należy uzupełnić ziemią przeznaczoną do trawników. Następnie za pomocą walca ogrodowego wyrównujemy cały teren, powtarzając czynność kilkakrotnie. Przed dosiewaniem trawy należy glebę spulchnić i napowietrzyć. Przydadzą się do tego sprzęt do areacji i wertykulacji lub widły. Dopiero wówczas wysiewamy nasiona. Najlepiej, gdy jest to ten sam gatunek, którego używaliśmy poprzednio, lub specjalny produkt przeznaczony do renowacji trawników. Nasiona przykrywamy warstwą ziemi i od razu podlewamy, by nie wyschły lub nie zostały porwane przez wiatr czy ptaki. Do warstwy wierzchniej możemy dodać nawóz lub odżywkę przeznaczoną specjalnie do trawników. Gdy tylko wzejdzie trawa, niezbędne będzie regularne koszenie i podlewanie, gdyż tylko wówczas otrzymamy gęsty, dorodny oraz intensywnie zielony kobierzec. Warto też używać środków odchwaszczających lub pozbywać się niepożądanych roślin ręcznie. Pomocny będzie wyrywacz chwastów, czyli urządzenie z długim wysięgnikiem, wyposażone na końcu w zaciskające się zęby, usuwające całą roślinę wraz z korzeniami. Warto stosować też unikalną mieszanka nasion traw z ANTYMCHEM do regeneracji trawnika. Nasiona są zaprawiane substancją zwalczającą mech na trawniku. Dobór najsilniejszych i najodporniejszych odmian traw sprawia, iż mieszanka jest idealna do uzupełnienia powstałych ubytków oraz do odnowy istniejącego już zniszczonego trawnika.

Rolimpex SA
Lubawska 7
14-200 Iława
www.rolimpexsa.pl