Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii

Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii
Zbigniew Mamys
13.11.2024, o godz. 11:44
czas czytania: około 3 minut
0

Największe wydarzenie w Polsce dla firm i instytucji zajmujących się odzyskiem energii z odpadów rozpoczęło się w środę w Gdańsku. Organizowana przez firmę Abrys już od 20 lat Konferencja „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” zgromadziła ponad 300 uczestników

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konferencję rozpoczęli prezes firmy Abrys Magdalena Dutka i wiceprezes Robert Rosa. Po powitaniu gości z przewodniczącym rady programowej prof. Tadeuszem Pająkiem z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej na czele, Robert Rosa, dziękując za liczną obecność i salę pełną praktyków, inwestorów, a także ekspertów i naukowców zaprosił uczestników na najważniejsze wydarzenie końca roku czyli Kongres Ochrony Środowiska Envicon, który odbędzie się w dniach 10-11 grudnia w Łodzi.

– Zbliża się nasza prezydencja w UE, dlatego chcemy na Enviconie wypracować rekomendacje dla naszych europosłów – mówił wiceprezes. Podkreślał też, że konieczna jest lepsza komunikacja z parlamentarzystami w Brukseli i większe ich zaangażowanie w problemy branży. Wspomniał też o tym, że powstaje raport „Punkt zero recyklingu w Polsce” jako ważny dokument branżowy wskazujący „skąd startowaliśmy i dokąd dotarliśmy”.

Prof. Pająk: potrzeba małych instalacji

Słowo wstępne w imieniu rady programowej wygłosił też prof. Tadeusz Pająk.  Przedstawiając pokrótce 20-letnią historię konferencji profesor nawiązywał do najważniejszych momentów powstawania instalacji ITPO. Wskazał na lata 2006-2007 i pierwsze środki z programu Infrastruktura i Środowisko. Dalej wskazał rok 2010 i pierwsze decyzje środowiskowe, a wreszcie kolejne lata i przetargi a potem budowy. – Obecne wymagania GOZ pokazują, że duże instalacje nie wystarczają i potrzeba realizacji mniejszych instalacji. Pracować też trzeba nad akceptacją społeczną dla takich inwestycji – mówił profesor Pająk.

Wyzwania unijne dla przedsiębiorców

W aktualnej polityce Unii Europejskiej priorytet stanowi zapobieganie powstawaniu odpadów. Za najgorsze rozwiązanie słusznie uznaje się ich składowanie. Dla odpadów, które z różnych powodów nie mogą być poddane ponownemu wykorzystaniu lub recyklingowi przewiduje się odzysk. Do 2050 roku gospodarka Unii Europejskiej ma działać całkowicie w obiegu zamkniętym, co oznacza maksymalnie efektywne wykorzystywanie dostępnych zasobów, wydłużanie cyklu życia produktów i ograniczenie powstawania odpadów do minimum. Jedno z głównych wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami stanowi więc efektywna gospodarka odpadami. Ta tematyka znajdzie swoje odzwierciedlenie w wystąpieniach ekspertów,

Ponad 300 uczestników wysłucha 55 ekspertów i praktyków

Podczas tegorocznego wydarzenia prelegenci przedstawiać będą też m.in. plany dotyczące nowych inwestycji, sposoby pozyskiwania środków na nie czy też nowe rozwiązania legislacyjne dedykowane sektorowi energetycznemu.

Ważnymi tematami będą kwestie modernizacji źródeł ciepła w kierunku zasilania RDF oraz rozwój sieci instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i przemysłowych.

Praktycy natomiast przedstawią swoje sukcesy i doświadczenia, które zebrali w trakcie budowy i eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Jedną z takich inwestycji jest ITPOK w Gdańsku. Dzięki tej instalacji miasto zaoszczędzi  ok. 50 mln zł rocznie w wydatkach na ciepło i energię, a także zwiększy swoją samowystarczalność. Oczywiste, że korzysta na tym również środowisko.

Uczestnicy Konferencji  „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” wysłuchają w  ciągu dwóch dni wystąpień w sumie 55 ekspertów, naukowców i praktyków. Gdańskie wydarzenie jest też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

Już niebawem relacje z poszczególnych paneli konferencji. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń konferencji na portalkomunalny.pl


IPOKi i wola polityczna zapobiegną pożarom odpadów

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024