Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Trójmiasto: Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni zmodernizowały laboratorium chemiczne

Trójmiasto: Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni zmodernizowały laboratorium chemiczne
PAP/dom
06.07.2022, o godz. 13:07
czas czytania: około 2 minut
0

Laboratorium chemiczne PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni zostało zmodernizowane i wyposażone w nowoczesne analizatory. Umożliwiło to wdrożenie kolejnych oznaczeń w zakresie badań wody i ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła poinformowała, że nowe analizatory pozwalają m.in. na jakościowe i ilościowe oznaczenia ponad 70 pierwiastków, m.in. rtęci, miedzi, boru, czy kadmu, w bardzo szerokim zakresie stężeń.

Laboratorium dla dwóch elektrociepłowni

Jak przekazało PGE, przemysłowe laboratorium badające fizykochemiczne parametry procesów technologicznych i właściwości różnych materiałów działa od momentu uruchomienia w Gdańsku elektrociepłowni.

– Obecnie obsługuje ono dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni. Funkcjonuje w systemie jakości zgodnym z normą PN-EN ISO/EIC 17025:2018-02, co potwierdziła w 2010 r. certyfikacja Polskiego Centrum Akredytacji i kolejne certyfikacje – zaznaczyła Dietrich.

Dzięki nowoczesnej aparaturze akredytowane laboratorium elektrociepłowni przeprowadza zaawansowane badania – m.in. wody używanej w układach technologicznych i ścieków przemysłowych, węgla kamiennego, ubocznych produktów spalania (popiołu i żużli) oraz próbek z instalacji mokrego odsiarczania spalin – na zawartość różnego rodzaju pierwiastków i związków chemicznych.

Z poszanowaniem środowiska naturalnego

Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła Elżbieta Kowalewska podkreśliła, że spółka dba, by produkcja ciepła i energii elektrycznej odbywała się z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Badania w laboratorium elektrociepłowni wykonywane są według norm PN i ISO, a w przypadku próbek z IMOS według określonej metody referencyjnej. W 2021 r. w laboratorium elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni zostało przebadanych prawie 14 tys. próbek i przeprowadzono blisko 57 tys. analiz.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023