Przedsięwzięcie jest realizowane od stycznia, kiedy to w Ministerstwie Środowiska podpisano umowę na dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Miejskie Palny Adaptacji (MPA) to pierwszy w Europie tego typu projekt organizowany na taką skalę. Jego efektem będzie przygotowanie planów adaptacji dla 44 miast – partnerów projektu.
Przedsięwzięcie jest realizowane nie tylko przez IOŚ-PIB, ale także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz firmę konsultingowo-inżynierską Arcadis.
Głównym celem projektu jest przeprowadzenie analizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń.
– Projekt Miejskie Plany Adaptacji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – mówi Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – Będzie również wsparciem dla władz lokalnych w pozyskiwaniu środków finansowych na działania inwestycyjne.
Miejskie Plany Adaptacji (MPA) to innowacyjne podejście do szukania rozwiązań problemów wynikających z obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.
– Adaptacja powinna znaleźć odzwierciedlenie w polityce rozwoju miasta – uważa Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. – Dotyczy to różnych obszarów: transportu, zdrowia, zaopatrzenia w wodę i energię.
AndrzejKand
Komentarz #8296 dodany 2017-11-06 00:50:56
Bardzo dobra inicjatywa, narescie ktos o tym pomyslal! Brawo, oby tak dalej!