Jeśli produkowałeś, kolorowałeś, przewoziłeś plastik lądem czy wodą…
Wymagana specjalna infrastruktura do zatrzymywania mikroplastiku
W przypadku przedsiębiorstw minimalne wymogi będą dotyczyć wszystkich firm przerabiających powyżej 5 ton granulatu rocznie. Instalacje będą musiały zostać wyposażone w podstawowe urządzenia czyszczące, takie jak odkurzacze, infrastruktura – przystosowana do zatrzymywania mikroplastiku, chociażby w postaci kratek w podłodze, a pracownicy – przeszkoleni. Więksi przedsiębiorcy będą musieli rozważyć wprowadzenie bardziej zaawansowanych systemów do zapobiegania zanieczyszczeniu mikroplastikiem.
Audyty zewnętrzne i certyfikacja
Wszystkie firmy, które przetwarzają powyżej 1500 ton granulatu rocznie, poza mikroprzedsiębiorstwami, będą podlegały audytowi zewnętrznemu.
Z kolei małe firmy, które również przetwarzają ponad 1500 ton rocznie, skorzystają z mniej dotkliwych obowiązków, takich jak jednorazowa certyfikacja, przeprowadzana w ciągu pięciu lat od wejścia w życie przepisów. Natomiast firmy przetwarzające mniej niż 1500 ton rocznie i mikroprzedsiębiorstwa same będą musiały wydać deklarację zgodności.
Granulat został w rozporządzeniu zdefiniowany szeroko, by jego producenci nie mogli łatwo obejść zapisów, zmieniając parametry plastikowych drobin – nowymi wymogami będzie objęty granulat niezależnie od jego kształtu i wielkości, a także bez względu na jego końcowe przeznaczenie, np. gdy mieszany jest z betonem czy wykorzystywany do piaskowania.
Obowiązek raportowania
Celem rozporządzenia jest także zebranie lepszych danych na temat zanieczyszczenia granulatem. Dlatego nakłada ono obowiązek raportowania przez przedsiębiorców do państw członkowskich. Te będą potem informowały KE i po kilku latach UE będzie miała dużo lepsze rozeznanie na temat zanieczyszczenia mikroplastikiem.
W następnym kroku rozporządzenie w sprawie ograniczenia strat granulatu z tworzyw sztucznych będzie musiało zostać ostatecznie zaakceptowane przez europarlament oraz kraje członkowskie w Radzie UE. Nowe przepisy będą obowiązywać dwa lata od momentu opublikowania rozporządzenia w Dzienniku UE.
Komentarze (0)