Zaledwie 30 proc. uczestników badania uważa, że warto naprawiać sprzęt RTV/AGD – wynika z raportu „Naprawiamy czy wyrzucamy”, przygotowanego na zlecenie spółki Tauron. Najczęściej kupowanym urządzeniem jest telewizor.

W badaniu zapytano respondentów o to, czy w przypadku awarii warto naprawiać sprzęt RTV/AGD. Twierdząco odpowiedziało 30 proc. pytanych, którzy wskazali, że w przypadku awarii sprzętu fachowców najczęściej szukają w internecie, ale zdecydowana większość, 76,9 proc. przyznało, że nie ma dużego zaufania do takich specjalistów.

36,5 proc. badanych przyznało, że przechowuje w swoich domach taki sprzęt i nie naprawia go. Najczęściej elektroodpady przechowują osoby ze skrajnych grup wiekowych – młode (24-34 lat) oraz starsze (powyżej 65. roku życia). Jak wskazują autorzy raportu, najczęstszym powodem przechowywania zepsutego sprzętu jest poczucie, że „kiedyś może się przydać”.

Z raportu wynika ponadto, że niemal 60 proc. respondentów na zakupy nowych urządzeń RTV i AGD wydała w ciągu 24 miesięcy kwotę ponad 2 tys. zł. Najczęściej wskazywanym powodem zakupu urządzeń była chęć posiadania nowszych modeli sprzętu – mimo że w domu posiadamy już takie urządzenie.

Najwięcej na zakupy nowych urządzeń wydają osoby w średnim wieku (35-44 lat), najmniej seniorzy, a najczęściej kupowanym urządzeniem jest telewizor. Ponad 57 proc. badanych zdeklarowało, że w ostatnich 24 miesiącach kupiło takie urządzenie.

Czytaj więcej

Skomentuj