Ulewy w Polsce. Zalane ulice wielu miast

Ulewy w Polsce. Zalane ulice wielu miast
Kalina Olejniczak
18.07.2018, o godz. 14:59
czas czytania: około 3 minut
0

Padające od kilku dni deszcze sprawiają, że ulice wielu miast są zalane i nieprzejezdne. Powodem często są zapchane studzienki, a w szerszej perspektywie -nieprzystosowanie infrastruktury miast do zmian klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ulewne deszcze, które w ostatnich dniach przechodzą nad Polską, spowodowały już wiele strat. Zalane są liczne ulice i skwery, woda dostaje się do piwnic budynków i garaży. Tylko minionej nocy strażacy interweniowali ponad 600 razy.

Takie sytuacje wystąpiły m.in. w Łodzi, Inowrocławiu, Radomsku, Białymstoku, podwarszawskim Ursusie. Kanalizacja deszczowa nie nadążała z odbiorem wody, a ulice zamieniały się w rwące rzeki. W Otwocku ludzie poruszali się po ulicach pontonami.

W Bydgoszczy problem z odprowadzeniem wody deszczowej pojawił się głównie w centrum miasta. – Najwięcej interwencji, bo aż 20, odnotowano w niedzielę na ulicy Grodzkiej, Dworcowej, Gdańskiej, pl. Poznańskim. W tych rejonach mieliśmy najwięcej pompowań, jedno z nich również na terenie Dworca Głównego w Bydgoszczy – powiedziała Radiu PiK st. kpt. Aleksandra Starowicz, rzeczniczka bydgoskiej PSP.

Zamiast pompować, trzeba się dostosować

Żaden system kanalizacji nie jest w stanie przyjąć nawalnych deszczów, nawet gdy przeglądy ich drożności są robione regularnie. Dlatego polskie miasta musza przygotować programy, które dostosują je do takich zjawisk. Chodzi tu nie tylko o powiększanie przepustowości, ale wszelkie systemy retencjonowania wody w urządzeniach technicznych oraz terenach zielonych.

Powierzchni biologicznie czynnej powinno być nie mniej niż 25 proc. przy każdej inwestycji. Mogą to być zarówno tradycyjne tereny zieleni (skwery, trawniki) jak i np. zielone ściany czy dachy.

Bydgoszcz będzie „miastem-gąbką”. MWiK wprowadzi innowacje w gospodarowaniu deszczówką

Istotnym aspektem jest też zwiększenie udziału powierzchni przepuszczalnych w miastach. Chodzi tu o przepuszczalne kostki brukowe, czy inne materiały, którymi można wykładać chodniki a nawet parkingi. Chociaż technologie te są szeroko dostępne to projektanci zieleni w miastach skarżą się jednak na niewielką świadomość urzędników w tym zakresie.

Jeszcze będzie padać, IMGW ostrzega

Od wtorku do środy rano strażacy interweniowali ponad 600 razy w związku z intensywnym deszczem i silnym wiatrem; bez prądu jest niemal 3 tys. gospodarstw. IMGW w środę ogłosił alerty dla 10 województw.

Straż pożarna od wtorku do godz. 6:00 w środę odnotowała 637 interwencji. Najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim, a także warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i podlaskim. Strażacy wyjeżdżali najczęściej do skutków ulewnego deszczu, m.in. zalania piwnic budynków, a także w celu usunięcia powalonych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak powiedział PAP, że ze względu na skutki silnego wiatru i opadów deszczu bez dostaw energii elektrycznej w środę rano było 2929 gospodarstw domowych w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, śląskim i opolskim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z uwagi na przewidywane intensywne opady deszczu i towarzyszące im burze wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia dla Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska. Natomiast pierwszym stopniem zagrożenia objęto województwa: łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie i opolskie.

Oznacza to, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność i śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

źródła: PAP, Interia, Radio PiK

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024