Od kilku dni w Gdańsku testowany jest system ostrzegający przed zbyt dużym stężeniem pyłu PM10. W godz. 5-22 takie informacje można znaleźć na tablicach znajdujących się na przystankach tramwajowych i autobusowych.

Jak informuje biuro prasowe miasta, w kwestii zanieczyszczenia powietrza Gdańsk wypada całkiem nieźle – przynajmniej na tle wielu innych polskich miast. Uruchomienie tablic to jeden z efektów spotkania w ramach drugie edycji gdańskiego Panelu Obywatelskiego – konsultacji społecznych z udziałem specjalistów z grupą mieszkańców miasta.

Informacje o smogu na przystankach

Komunikaty informujące o stężeniu pyłu PM10 można znaleźć od piątku na tablicach m.in. przy przystankach „Przeróbka” i „Wojska Polskiego”. – Na tablicach informacyjnych na gdańskich przystankach testujemy prezentację danych dotyczących zanieczyszczenia pyłem PM 10. Na razie z jednego punktu pomiaru, w przyszłości chcemy, aby pojawiła się informacja z pozostałych. Obok podajemy również normy: polską i Światowej Organizacji Zdrowia – poinformował na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Piotr Grzelak.

Od dzisiaj na tablicach informacyjnych na gdańskich przystankach testujemy prezentację danych dotyczących…

Posted by Piotr Grzelak on Friday, 2 March 2018

Oprócz danych o wysokości stężenia PM10 na tablicach dla porównania widnieją normy: polska (wynosząca średniodobowo 300 μg/m3) i ta utworzona przez Światową Organizację Zdrowia, która ogłasza poziom alarmowy, gdy przez trzy dni stężenie pyłów utrzymuje się na poziomie 50 μg/3. Dziś dane do komunikatów zbierane są z jednej stacji pomiarowej. W przyszłości – jak zapewnia zastępca prezydenta – mają pochodzić z 12 punktów.

Na razie bez autobusów i tramwajów

Rozwiązanie pozostaje w fazie testów. Sprawdzana jest choćby czytelność i forma nadawanych komunikatów, która w przyszłości może się zmienić. Jak przyznaje Piotr Grzelak, trudne będzie do zrealizowania postulaty, żeby informacje o stężeniu pyłu pojawiały się w pojazdach komunikacji miejskiej.

– Dane do wyświetlaczy w pojazdach są ładowane w zajezdni, a chodzi to, żeby, podobnie jak dane dotyczące kursowania tramwajów, pojawiały się w czasie rzeczywistym – tłumaczy wiceprezydent Gdańska.

Stan powietrza w Gdańsku można także śledzić na oficjalnym portalu miasta.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Srodowiska,nie tylko w Gdańsku,ma MONOPOL na badania jakości powietrza. Czujników jest bardzo mało ,stąd mieszkańcy kupują sobie sami urządzenia pomiarowe,które podają wyniki diametralnie różne od WIOSr. Skąd takie różnice,musimy sobie sami odpowiedzieć. Wprowadzenie niezależnej konkurencji w pomiarach,konieczne.
    Nie dajmy się wytruć, walczmy ze smogiem Dodatkowo czeka nas w najbliższym czasie budowa spalarni,która równiez bedzie dla calego Trójmiasta ogromnym zagrożeniem. Liczymy,że fachowcy z NOT przebadają całą ofertę inwestora i wybiorą spalarnie najmniej szkodliwą dla naszego zdrowia i całego środowiska. Mamy wątpliwości czy spalarnia jest w ogóle potrzebna skoro zalecenia UE zmierzają do recyklingu i ZERO WASTE

Skomentuj