W 2022 roku w Warszawie rozbetonowano niemal 39 tys. metrów kwadratowych

W 2022 roku w Warszawie rozbetonowano niemal 39 tys. metrów kwadratowych
09.06.2023, o godz. 10:09
czas czytania: około 3 minut
0

Zieleń zamiast betonu – to jedno z haseł opisujących działania Warszawy na rzecz zazieleniania przestrzeni w mieście. Od kilku lat betonowe i asfaltowe powierzchnie sukcesywnie zastępowane są roślinnością. Tylko w ubiegłym roku w stolicy rozbetonowano niemal 39 tys. metrów kwadratowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Czy miejskie podwórka mogą być pełne roślinności a nie betonu? Tak, co z powodzeniem udowadniają stołeczne dzielnice. W 2022 r. na Woli udało się przeprowadzić taką metamorfozę na 7 podwórkach, a w Śródmieściu na 12. W tej drugiej dzielnicy w latach 2018-2023 rozbetonowanych będzie w sumie 37 podwórek. Dwie takie lokalizacje – jedną przed, a drugą po zielonej metamorfozie – odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski.

– Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek – mówi Rafał Trzaskowski.

Duże zmiany w centrum miasta

Zieleń zastępuje beton w ścisłym centrum Warszawy. Widać to np. na zmienionym rondzie Dmowskiego. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w ramach programu Nowe Centrum Warszawy na samym rondzie i wokół niego pojawiło się kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię.

Wkrótce jeszcze bardziej znaczące zmiany widoczne będą przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie powstać ma tzw. plac Centralny. To kolejny projekt w ramach Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego beton zostanie zastąpiony zielenią – pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów i trawniki o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.


Zazieleni się warszawski plac Centralny


Mniej betonu w pozostałych dzielnicach

Liczne inwestycje prowadzi też stołeczny Zarząd Zieleni. Wśród większych projektów znalazły się m.in. modernizacja parku Pole Mokotowskie, w ramach której usunięto około 15 tys. mkw. betonu ze zbiorników wodnych oraz budowa Skweru Integrator na Bielanach. Pierwszy etap tej inwestycji zakończył się w kwietniu tego roku. Przed budynkiem poczty usunięto ponad 800 mkw. betonowej powierzchni i zastąpiono ją zielenią – w sumie pojawiło się tam ponad 8,5 tys. roślin. Kolejny etap prac w ramach tego zadania ma objąć teren przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych. Na niemal 500 mkw. pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne.

Miejscy ogrodnicy rozbetonowują przestrzeń także w ramach mniejszych projektów z budżetu obywatelskiego. W ostatnich latach takie metamorfozy miejska jednostka przeprowadziła m.in. na Pradze-Północ (ul. Targowa i okolice pl. Hallera), Pradze-Południe (ul. Grochowska i Podskarbińska) czy Ursynowie (m.in. aleja KEN, ul. Belgradzka, ul. Puławska).

Kto chce więcej zieleni i dlaczego?

W Warszawie tereny zielone – lasy, parki, skwery czy zieleńce – zajmują niemal 40 proc. powierzchni miasta. Stanowią one popularne miejsce do odpoczynku i rekreacji dla warszawskich rodzin i odwiedzających stolicę turystów. To przestrzeń, w której chce się przebywać.

O tym, że mieszkańcy stolicy coraz mocniej cenią sobie zieleń, świadczą kolejne edycje budżetu obywatelskiego – w ostatnich latach najczęściej zgłaszane i wybierane są właśnie projekty związane z roślinnością, ekologią i środowiskiem. To również tym oczekiwaniom wychodzi naprzeciw projekt nowego Studium Warszawy, poddanego pod konsultacje społeczne w ubiegłym tygodniu. Zieleń stanowi tam jedno z głównych założeń, pokazujących jak w przyszłości będzie wyglądać stolica.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024