Jak podają władze samorządowe miasta stołecznego Warszawy, aż pięć podmiotów stanęło do przetargu na przebudowę środkowej części placu Defilad, czyli tzw. placu Centralnego. Przyszły wykonawca inwestycji dokonać ma gruntownej przemiany tego miejsca, a głównym celem będzie stworzenie zielonej przestrzeni w samym centrum Warszawy. Radykalnie ubyć ma tam betonu i asfaltu, a pojawić ma się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki i miejsce z wodą.

Przebudowa stołecznego placu Centralnego realizowana jest ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ulicy Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce skłaniające Warszawiaków do codziennych spotkań i do organizacji tam wydarzeń kulturalnych. Z obecnej, ogromnej przestrzeni wykrojony zostanie bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta.

Laureaci międzynarodowego konkursu

Koncepcję nowego zagospodarowania przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective.

Koncepcja ta znalazła się w gronie pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie podczas którego Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej w tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne i negocjacje.

Zieleń z historią w tle

Architekci zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej.

Przy czym, nieregularny układ chodników i zieleni odwzorowywać będzie sieć dawnych ulic i zarys budynków. Natomiast układ trawników przypominać ma miejsca gdzie stały kamienice, których pozostałości wyburzono po II wojnie światowej, kiedy to przygotowywano budowę i ekspozycję Pałacu Kultury i Nauki.

Wspomnienie ulic i kamienic

Dodajmy, że nawierzchnia przebudowanego placu wykonana zostanie z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic podkreślać będą wielkoformatowe płyty kamienne w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce domów wybrukowane będą kostką granitową odzyskaną podczas przebudowy placu Defilad i częściowo też wyłożone płytami granitowymi pozyskanymi w okolicy dawnej trybuny honorowej.

Natomiast układ ulic sprzed wybuchu II wojny światowej odtwarzać będą pasy ułożone z kostki granitowej.

Nowe drzewa, byliny i cebulowate

Na nowo zaaranżowanym placu należne miejsce znajdą też trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.

Projekt zakłada również posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego doliczyć trzeba także 11 gatunków krzewów oraz 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Od ponad 61 do 73 mln zł

W ramach przetargu prowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy, wpłynęło 5 ofert od potencjalnych realizatorów inwestycji. Oferty mieszczą się w kwotowym przedziale od 61,2 do 73,3 mln zł.

Rozstrzygnięcie przetargu powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. A od momentu podpisania umowy na realizację inwestycji wybrany wykonawca będzie miał 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy.

Powstaje Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa placu Centralnego to kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już pobliskie rondo Dmowskiego.

Nasadzono tam też nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Wybudowano też naziemne przejścia dla pieszych. Inaczej zaaranżowano też przestrzeń, która została urządzona u zbiegu pięciu ulic: Chmielnej, Szpitalnej, Zgody, Brackiej i Kruczej. P

W rejonie tym powstał m.in. tzw. Plac Pięciu Rogów z 22 drzewami. To także nowe miejsce spotkań, wypoczynku i sceneria dla różnego rodzaju wydarzeń.

Zielono na Chmielnej, Złotej i Zgodzie

Miasto stołeczne Warszawa przygotowuje się też do następnych inwestycji. Rozstrzygnęło już konkursy architektoniczne na nowe i bardziej zielone ulice: Chmielną oraz rejon Złotej i Zgoda.

Trwają również prace nad dokumentacją projektową, a stołeczny ZDM wybrał projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

Dalsze etapy „Zielonej Marszałkowskiej”

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną już zachodnią stroną tej ulicy, na odcinku od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany dotyczące fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego.

W dalszej perspektywie planowane są także prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich, dla których obecnie powstają założenia do przebudowy.

Warszawa chce też wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.

Czytaj więcej

Skomentuj