Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

W 2023 r. sprzedawcy prądu nie będą musieli informować klientów o strukturze ceny energii? Oto projekt

W 2023 r. sprzedawcy prądu nie będą musieli informować klientów o strukturze ceny energii? Oto projekt
MŁ/PAP
28.12.2022, o godz. 0:01
czas czytania: około 3 minut
0

W 2023 r. zawieszony będzie obowiązek nałożony na przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną w zakresie informowania o strukturze ceny energii dostarczanej do odbiorców - wynika z projektu rozporządzenia taryfowego MKiŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Na stronach RCL opublikowano we wtorek projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Zgodnie z projektem sprzedawcy prądu nie będą musieli informować klientów o strukturze ceny energii im dostarczanej od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.

Ocena skutków regulacji

Jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji (OSR), konieczność zmiany rozporządzenia wynika z wprowadzenia czasowych, wyjątkowych rozwiązań w zakresie cen energii elektrycznej i taryfowania energii elektrycznej w 2023 r. Przypomniano, że w październiku br. weszły w życie przepisy ustaw dotyczące wysokości ceny prądu dla m.in. gospodarstw domowych w 2023 r.

Przypomniano, że w przyszłym roku dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną jest zobowiązane stosować ceny równe cenom zawartym w taryfie obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r. dla poszczególnych grup taryfowych do określonych limitów zużycia energii elektrycznej. Po przekroczeniu limitów zużycia dedykowanym odbiorcom w gospodarstwach domowych stosowana będzie cen maksymalna w wysokości 693 zł/MWh.

“Oznacza to, że ceny energii elektrycznej zostały ustalone w przepisach prawa i w związku z tym w 2023 r. ceny energii elektrycznej zatwierdzane przez Prezesa URE w taryfach na 2023 r. nie będą miały zastosowania do odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych” – podkreślono.

Autorzy projektu nowelizacji wskazali ponadto, że zgodnie z rozporządzeniem taryfowym do obliczenia struktury procentowej kosztów składających się na cenę energii elektrycznej stosuje się poziom kosztów i marży wskazanych w tej wersji wniosku o zatwierdzenie taryfy dla energii elektrycznej, która stanowiła podstawę zatwierdzenia tej taryfy przez Prezesa URE.

“Tym samym przedsiębiorstwa obrotu realizując obowiązek informowania o strukturze kosztów wynikający z § 37 ust. 2–4 rozporządzenia taryfowego, informowałyby odbiorców o strukturze kosztów składających się na cenę energii elektrycznej, która w 2023 r. nie będzie miała zastosowania do tych odbiorców w związku z obowiązkiem stosowania cen wskazanych w ww. ustawach. W takim przypadku informacja o strukturze kosztów przedstawiana odbiorcom energii elektrycznej byłaby informacją nieprecyzyjną, która mogłaby wprowadzać odbiorców w błąd” – wyjaśniono.

Nadzwyczajna sytuacja na rynku energii elektrycznej

Dlatego też “w związku z nadzwyczajną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz przyjętymi przez ustawodawcę środkami mającymi chronić niektórych odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem cen energii elektrycznej, w ocenie projektodawcy zasadnym jest zawieszenie w 2023 r. obowiązku nałożonego na przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną w zakresie informowania o strukturze ceny energii dostarczanej do odbiorców”.

“W związku z interwencją i administracyjnym określaniem cen energii elektrycznej przekazywanie w 2023 r. informacji w sposób wynikający z par. 37 ust. 2–4 byłoby mylące” – podkreślono.

Z samym projektem można zapoznać się tutaj

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024