Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

W 2029 r. energia geotermalna może zasilić poznańską sieć ciepłowniczą

W 2029 r. energia geotermalna może zasilić poznańską sieć ciepłowniczą
ZM/PAP
12.03.2025, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
0

Za cztery lata sieć ciepłowniczą w Poznaniu może zasilić energia geotermalna. W stolicy Wielkopolski właśnie rozpoczynają się badania sejsmiczne, dzięki którym znane będą możliwości wykorzystania tej energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Wyniki prac geologów dostarczą szczegółowej wiedzy na temat dalszego rozwoju projektu poznańskiej geotermii. Projekt ten zainicjowały w 2023 r. firmy Innargi i Veolia Energia Poznań we współpracy z miastem. Jeśli wyniki badań będą satysfakcjonujące, Poznań będzie pierwszym tak dużym ośrodkiem w kraju, w którym sieć ciepłowniczą zasilą złoża geotermalne.

Nawet 20 proc. potrzeb systemu ciepłowniczego

Veolia Energia Poznań szacuje, że pozyskane z zakładów geotermalnych ciepło może zapewnić nawet do 20 proc. potrzeb miejskiego systemu ciepłowniczego. – Ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, które jest odnawialnym źródłem energii, ma szansę stać się częścią naszego zielonego miksu energetycznego. Jest to zgodne z naszą wizją przyszłości ciepłownictwa, która idzie w parze z ekologiczną przyszłością miasta i ciągłą poprawą stanu środowiska oraz jakości powietrza – prognozuje prezes spółki Jakub Patalas.

Aby ostatecznie zweryfikować analizy i kontynuować prace projektowe, firma Innargi, specjalizująca się w rozwijaniu projektów geotermalnych, przeprowadzi w Poznaniu badania sejsmiczne, które rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają do 14 dni.

“Cytryny” pomogą stworzyć mapę podłoża

Badania sejsmiczne były już w przeszłości realizowane w Poznaniu i objęły zasięgiem północną część miasta. Zaplanowane przez Innargi prace uzupełnią geologiczną mapę stolicy regionu i skupią się na środkowym oraz południowym obszarze miasta, tak aby uzyskać pełen obraz tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi.

Badania będą prowadzone za pomocą specjalistycznych ciężarówek wielkości śmieciarki, które przejadą po zaplanowanych trasach. Samochody w trakcie przejazdu będą wysyłały w głąb ziemi krótkotrwałe wibracje. Zostaną one następnie odbite przez znajdujące się pod ziemią warstwy. Wszystko to zostanie zarejestrowane przez tzw. geofony – małe urządzenia pomiarowe wielkości i koloru cytryny. Zostaną one umieszczone w ziemi wzdłuż tras prowadzonych badań. Uzyskane w ten sposób dane są następnie wykorzystywane do tworzenia mapy geologicznej podłoża.

Potencjalne lokalizacje na Starołęce, Franowie i Kopaninie

Badania sejsmiczne są bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i otoczenia. Częstotliwość krótkotrwałych wibracji jest niska i nie ma wpływu na budynki. Samo badanie będzie cały czas nadzorowane i ściśle monitorowane przez zespół profesjonalistów. Pojazdy będą jeździć między godziną 21 a 7, aby zminimalizować zakłócenia w ruchu drogowym.

Innargi i Miasto Poznań wraz z Veolią Energią Poznań sprawdzają potencjalne lokalizacje trzech instalacji geotermalnych w rejonach Starołęki, Franowa i Kopaniny.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025