W Gdańsku i Sopocie będą szybciej ostrzegać przed zagrożeniami

W Gdańsku  i Sopocie będą szybciej ostrzegać przed zagrożeniami
Kalina Olejniczak
19.08.2017, o godz. 7:43
czas czytania: około 3 minut
0

System wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi powstanie w Gdańsku i Sopocie. Poprawi się także pomiar opadu i poziomu wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu” to projekt realizowany z inicjatywy Gminy Miasta Gdańsk w partnerstwie z Gminą Miasta Sopotu. Efektem będzie zmodernizowany i rozbudowany system pomiaru wielkości opadu i poziomu wody: w ciekach, zbiornikach retencyjnych, kolektorach i kanalizacji deszczowej. Powstanie także system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi. Projekt obejmuje swoim zasięgiem oba miasta. Planowana jest dostawa i montaż urządzeń pomiarowych wraz z układem telemetrycznym GSM i układem zasilania.  Zainstalowane zostaną syreny alarmowe ostrzegające mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu.

Miasta w Europie i na świecie dotykają zmiany klimatu i ich skutki, więc musimy nauczyć się bieżąco na nie reagować. Dzięki temu projektowi będziemy mieli lepsze i dokładniejsze informacje o zjawiskach pogodowych oraz będziemy mogli z odpowiednim wyprzedzeniem informować o nich mieszkańców, co mam nadzieję, wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

O adaptacji do zmian klimatu czytaj także tutaj

System monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego pozwoli na zebranie w czasie rzeczywistym podstawowych danych o wysokości opadu, wielkości rezerwy powodziowej na zbiornikach i poziomu wody w ciekach. Dzięki temu możliwa będzie właściwa ocena zagrożenia i odpowiednie przygotowanie służb, sprzętu i ostrzeżenie ludności. Ponadto dane zostaną wykorzystane do prac zespołu wypracowującego miejskie plany adaptacji do zmian klimatu i rozbudowy modeli numerycznych. Celem Miejskich Planów Adaptacji Do Zmian Klimatu jest ocena podatności Gdańska i innych miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń. Wśród priorytetów dla Gdańska znalazła się gospodarka wodna, w tym gospodarowanie wodami opadowymi. Modele numeryczne to skomplikowane narzędzia, pokazujące jak zachowa się dana zlewnia w momencie określonego opadu, pozwalają one aktualizować mapy zagrożenia powodziowego.

Nowe stacje monitoringu

Na terenie Gdańska powstanie 19 stacji pomiarowych z deszczomierzami, 55 stacji pomiarowych z sondą, stacja meteo do obserwacji warunków meteorologicznych oraz 70 cyfrowych syren elektronicznych (system ostrzegania i alarmowania ludności). Obecnie w Gdańsku mierzone są  opady atmosferyczne ciekłe i stałe. Sieć zbudowana jest  z 18 deszczomierzy. Większość z nich posiada autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS. Umożliwia to zdalny dostęp do danych.

Reagować szybciej

– Wyeliminowanie zagrożenia powodziami czy podtopieniami i skuteczne zabezpieczenie się przed ich skutkami jest niemożliwe, dlatego trzeba nauczyć się właściwego sposobu reagowania, kiedy takie zjawiska wystąpią. Informowanie o możliwym zagrożeniu daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, pewności, że w obliczu zagrożenia nie pozostali sami, że czuwają służby. Instrukcje i informacje dla mieszkańców powinny być przekazywane na bieżąco, dlatego system monitorowania wód deszczowych powinien być ściśle powiązany z systemem alarmowania – podkreśla Tadeusz Bukontt, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W ramach projektu powstanie nowoczesny system powszechnego ostrzegania, przekazujący informacje głosowe, utrzymujący sprawność działania przy braku zasilania. Będzie  on umożliwiał dotarcie z informacją o prognozowanym zjawisku do mieszkańców i zalecenie podjęcia działań zabezpieczających oraz wskazania  co robić w obliczu zagrożenia.

Wartość projektu to  2 822 637,7 zł. W 70% zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024