W Katowicach rozpoczęto prace przy budowie tężni solankowej. Powstanie ona w Parku Zadole w dzielnicy Ligota, będzie jedną z największych w regionie i sfinansowana zostanie z pieniędzy budżetu obywatelskiego 2017.

Budowa tężni solankowej w Katowicach to projekt, który zwyciężył w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego 2017, uzyskując ponad 15 tys. głosów mieszkańców. Tężnia powstanie w Parku Zadole w katowickiej dzielnicy Ligota. Miejscowy Zakład Zieleni Miejskiej przekazał wykonawcy plac pod budowę, a same prace właśnie się rozpoczęły.

W opinii specjalistów przebywanie w tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych oraz nadciśnienia tętniczego. To zasługa powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem.

– Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Pomysłodawca budowy tężni zaakceptował takie zmiany – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rozszerzony zakres inwestycji wpłynął na konieczność zwiększenia jej budżetu. Koszt budowy wzrósł z planowanych 2,1 mln zł do 2,6 mln zł. Wykonawca inwestycji ma zakończyć prace do listopada 2018 r.

– Tężnia solankowa w Katowicach będzie miała 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości. Tym samym będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych. Cieszę się, że w ramach budżetu obywatelskiego powstają projekty, które są dedykowane dużej grupie mieszkańców – dodał M. Krupa.

Czytaj więcej

Skomentuj