Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W Krakowie amatorzy parkowania w centrum zapłacą więcej

W Krakowie amatorzy parkowania w centrum zapłacą więcej
Bartłomiej Leśniewski
23.02.2023, o godz. 8:10
czas czytania: około 2 minut
0

100 proc. środków pochodzących od amatorów płatnego parkowania w centrum Krakowa przeznaczonych zostanie na poprawę jakości transportu publicznego i inne ekologiczne cele. Jednocześnie – parkujący zapłacą więcej, zapowiedziano podwyżkę opłat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa miejscy radni przyjęli powyższe zmiany w uchwale dotyczącej Strefy Płatnego Parkowania

Na co pieniądze

– Zmiany polegają na przekazaniu wpływów pochodzących z opłat w 100 proc. na poprawę publicznego transportu zbiorowego, budowę lub przebudowę infrastruktury pieszej, rowerowej lub zieleń i zadrzewienia w gminie. Dodatkowo zmianie ulegną stawki dla osób pozostawiających swoje samochody – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

Przewidziano także podwyżki opłat parkingowych – o złotówkę. Zgodnie z przyjętymi poprawkami dla osób, które nie mieszkają w Krakowie opłata w podstrefie A za pierwszą godzinę wyniesie 9 zł, za drugą – 10 zł, a trzecią – 11 zł. W podstrefie B opłata ta wyniesie 8 zł za pierwszą, 9 zł za drugą i 10 zł za trzecią godzinę, a w podstrefie C odpowiednio: 7, 8 i 9 zł. Kolejne godziny będą kosztować tyle co pierwsza.

Dla kierowców, którzy posiadają Kartę Krakowską przewidziano zniżki. Strefa Płatnego parkowania będzie obowiązywała – tak, jak do tej pory – od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00.

Dlaczego warto

Niezależnie od miasta – podwyższanie opłat parkingowych budzi sprzeciw kierowców. Zasadnicze pytanie brzmi jednak: czy warto troszczyć się o to by miasta były przyjazne dla kierowców?

– W większości wypadków korzystają oni z aut wyłącznie z wygodnictwa. Z badań naukowych wynika, że większość aut tylko 5 proc. dobowego czasu są w ruchu, resztę spędzają bezczynnie stojąc na parkingach. W centrach miast to szczególnie poważny problem, bo ulice polskich śródmieść są wręcz zastawione autami. Warto coś z tym zrobić, podwyższać ceny tych miejsc, czemu moim zdanie powinny towarzyszyć obniżki cen komunikacji publicznej – mówi Tadeusz Kopta, ekspert Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji.

Sprzyjać to będzie zarówno estetyce i jakości przestrzeni miejskiej (pozbawionej nadmiaru aut), jak i racjonalizacji transportu miejskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024