W Krakowie, wzdłuż rzeki Białuchy planowana jest budowa bulwarów w formie linearnego parku. Miałby on połączyć Grzegórzki z Prądnikiem Czerwonym. Przetarg na projekt tej inwestycji krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza ogłosić jeszcze w lutym.

Białucha to odcinek rzeki Prądnik, która płynie przez północno-wschodnią część Krakowa. Budowa parku rzecznego ma zostać podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich będzie obejmował tereny, które są własnością miasta i znajdują się po zachodniej stronie rzeki, na odcinku od ul. Wileńskiej do skrzyżowania ul. Żytniej z Celarowską. W tym miejscu powstać mają bulwary, które połączą Grzegórzki z Prądnikiem Czerwonym oraz zrewitalizują zaniedbane obecnie pokolejowe tereny.

W planach jest rozbudowa istniejących terenów i obiektów sportowych, placu zabaw oraz  alejek. Pojawią się altany z huśtawkami i hamakami, stoły piknikowe, kącik czytelniczy oraz nowa zieleń. Inicjatorzy chcieliby także wybudować mostek nad rzeką.

O wyglądzie bulwarów nad Białuchą decydowali okoliczni mieszkańcy, którzy w ub.r. brali udział w spotkaniach warsztatowych. Powstałe wówczas koncepcje mają być uwzględnione w ostatecznym projekcie. Według mieszkańców w nowym parku miałby powstać ptasi zakątek (miejsce z zabawkami w formie rzeźb), szachy terenowe, łąka kwietna, a także specjalne platformy do obserwacji przyrody.

Koniec pierwszego etapu planowany jest na 2019 r. Kosztować ma ok. 1,3 mln zł, natomiast odcinek bulwarów przy ujściu Białuchy do Wisły w rejonie os. Dąbie nie jest jeszcze wyceniony. Całość ma być gotowa w 2020 r.

Czytaj więcej

Skomentuj