– Obecnie kończymy etap projektowania, kolejne ekipy budowlane zobaczymy tu na początku 2023 roku – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – W pierwszej kolejności wykonawca przygotuje i zabezpieczy plac budowy. Następnie rozpoczną się rozbiórki oraz demontaże. W kolejnym etapie zaczną się prace przy wymianie instalacji.
Ponad 3 i pół miliona złotych
Dodajmy, że Wartość obecnej inwestycji zamyka się w kwocie 3 515 580 zł.
Działania ujęto natomiast w dwóch projektach:
– Projekcie pn. “Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” realizowanym w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
– Projekcie pn. “Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II” realizowanym w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Powyższe projekty wdrażane są w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Czar Księżego Młyna
Warto wiedzieć, że ostatni z wymienionych wyżej kompleksów budynków (tj. Księży Młyn 11), w swej pierwotnej wersji był siedzibą kadry zarządzającej łódzkich fabryk. Budynki zachowały unikatowe wykończenia i zabytkową stolarkę okienną oraz drzwiową.
W trakcie ich modernizacji odnowione zostaną wnętrza lokali mieszkalnych miejskich.
Przeprowadzona zostanie również przebudowa i remont lokalu o powierzchni 120 m2 z wejściem od ulicy Księży Młyn.
Obiekt, w całości zyska nową elewację, wymienione zostaną również instalacje. Zagospodarowana będzie też przestrzeń wokół famuły. Inwestycja obejmuje także remont korytarzy i klatek schodowych oraz wymianę instalacji.
Jak podkreślają przedstawiciele miejskich władz samorządowych Łodzi, Księży Młyn to niewątpliwy urbanistyczny fenomen w tkance architektonicznej miasta.
Od lat wzbudza on zachwyt wśród mieszkańców i turystów. Jest też inspiracją dla artystów. Na kompleks składają się całe szeregi bliźniaczych dwukondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły rozciągające się wzdłuż kilku ulic.
Te charakterystyczne mieszkania z czerwonej cegły powstały w latach 1873-1875 przy ulicy Księży Młyn. Kolejne famuły wznoszono w podobnych latach przy ul. Tymienieckiego i ul. Fabrycznej.
Komentarze (0)