1 / 6

Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi pojawiło się dziesięć nietypowych, kolorowych ławek w kształcie książek. Jest to pomysł fundacji Zaczytani.org, która w ten sposób chce promować czytelnictwo i polską literaturę.

– Piękne, kolorowe ławki wspaniale wpisują się w klimat ulicy Piotrkowskiej. Liczymy na to, że staną się pretekstem do tego, żeby sięgnąć po książkę, może taką, po którą dawno nie sięgaliśmy. Może uda się na nich przysiąść i poczytać dzieciom – mówi Sławomir Macias z Biura Promocji Urzędu Miasta Łódź, zachęcając, by na zaczytanych ławkach zasiadać rodzinnie.

Jak informuje Michał Stępień z fundacji Zaczytani.org dzięki tym książkom, których w całym kraju zebrano już w tym roku pół miliona, w Polsce otwierane są nowe biblioteki i promuje się czytanie.

– To forma podziękowania za książki, które ofiarowali łodzianie w kwietniu i maju gdy w 89 punktach w Łodzi zbieraliśmy je podczas naszej akcji „Oddaj książkę. Stwórz bibliotekę. Zainspiruj innych” – zaznacza Michał Stępień.

Jest to również atrakcja z okazji urodzin Łodzi, która w 2018 r. dołączyła do „Zaczytanych miast”. Wystawa jest inspiracją do czytania książek. Fundacja zachęca do lektury książek papierowych, ale jeśli ktoś nie ma jej przy sobie, można skorzystać z audiobooka, bo przy każdej ławce jest kod QR, dzięki któremu można ściągnąć pełną wersję audiobooka. Przy każdej ławce jest inny utwór.

W realizację szlaku zaangażowało się bardzo wielu znanych artystów ze świata sztuki, filmu, muzyki, literatury i mediów m.in. Andrzej Mleczko, Mela Koteluk, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska, Magda Mołek oraz Joanna Jabłczyńska.

Niektórzy artyści podjęli wyzwanie, malując ręcznie ławki, pozostali stworzyli autorskie projekty graficzne, które zostaną naniesione na bryły ławek. Zaczytane ławki inspirują, opowiadają swoje indywidualne historie i przypominają o tym jak ważna jest kultura i sztuka w naszym codziennym życiu.

Zaczytany Szlak jest elementem przestrzeni miejskiej i wpłynie na jej  ożywienie a jednocześnie jest identyfikowany z artystą i sponsorem.

Szlak „Zaczytanych ławek” można zobaczyć do 3 sierpnia.

Czytaj więcej

Skomentuj