Gospodarka obiegu zamkniętego najczęściej kojarzy się z dużymi projektami nastawionymi na wykorzystanie odpadów jako surowców i tworzeniu zamkniętych cyklów produkcji. Tymczasem można ją wdrażać też na mniejszą skalę, przez tworzenie służących jej projektów społecznych czy zmianę stylu życia.

Temat gospodarki obiegu zamkniętego pojawi się podczas 23. Międzynarodowego Kongresu Envicon Environment. Poświęcona mu sesja odbędzie się w piątek 11.października, a wstęp na nią jest wolny (obowiązuje rejestracja).

GOZ na co dzień

Podczas sesji mowa poruszane będą takie tematy jak: wprowadzenie circular economy w miastach (opowie o tym Piotr Barczak z  European Environmental Bureau), czy edukacja w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego (prezentacje Małgorzaty Masłowskiej-Bandosz z firmy Abrys i Marii Andrzejewskiej z UNEP/GRID).

Blogerka Katarzyna Wągrowska będzie mówić o tym, czy zero waste jest stylem życia czy koniecznością, a Kalina Olejniczak zaprezentuje działający w Poznaniu od roku projekt Po-Dzielnia, jako przykład GOZ na poziomie lokalnym.

Mowa będzie również o marnowaniu żywności. Czy nowe regulacje ustawowe i mowa na zero waste są w stanie zapobiec temu zjawisku? Na ten temat wypowiedzą się Małgorzata Jarosz-Jarszewska z Caritas, Tomasz Tarkowski z restauracji Concordia Taste i Magdalena Priebe z poznańskiej Jadłodzielni Wildeckiej.

Targi Zero Waste po raz pierwszy w Poznaniu

W piątek i sobotę po raz pierwszy będą odbywać w Poznaniu Targi Zero Waste. Ich celem jest edukacja, promocja oraz upowszechnianie towarów i usług, umożliwiających redukcje wytwarzania odpadów. Podczas targów odbywają się panele dyskusyjne i wykłady poświęcone tematowi zero waste w domu, pracy i w podróży. Wystawcy oferują produkty i usługi zaprojektowane tak, by odpadów nie produkować i by wykorzystywać wtórnie to, co mogłoby stać się odpadem. Zorganizowane są także warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy z nagrodami zero waste i zbiórka elektroodpadów. Będzie można wymienić się doświadczeniami, zaopatrzyć się w domowy kompostownik i inne bezodpadowe niezbędniki.
Wstęp na targi oraz wszystkie warsztaty, wykłady i panele jest bezpłatny.

Czytaj więcej

Skomentuj