1 / 10

Na lotnisku Changi w Singapurze trwa budowa najwyższego na świecie wodospadu pod dachem. „Deszczowy Wir” ma aż siedem pięter wysokości i otacza go prawdziwy deszczowy las.

Zaprojektowany przez architektów z pracowni Safdie “Klejnot Changi Airport”, który oficjalnie zostanie otwarty już 17 kwietnia, to połączenie wewnętrznego atrium z rajskim ogrodem. Centralnym elementem tego projektu jest najwyższy na świecie kryty wodospad – “Deszczowy Wir”. Wokół niego architekci zaprojektowali ukryte wśród zieleni restauracje, sklepy, hotel i wiele innych miejsc służących podróżującym po świecie turystom. Jest tu nawet tropikalny las, a w nim ścieżki imitujące górskie szlaki.

– Projektując “Klejnot” staraliśmy się oddać charakter Singapuru jako “miasta w ogrodzie”. Lotnisko Changi to olbrzymi węzeł tranzytowy. Tworząc tu interaktywny plac o charakterze miejskiego rynku, połączyliśmy funkcje transportowe z rekreacyjnymi. Rozległe ogrody wewnętrzne, obiekty wodne, a także sklepy, restauracje czy hotel tworzą w sumie miasto-lotnisko – mówi Moshe Safdie, szef Safdie Architects.

Budynek terminala o powierzchni 134 tys. m kw. będzie w całości dostępny publicznie. Podstawą projektu jest “Leśna Dolina” – tarasowy układ kondygnacji z cichymi miejscami do wypoczynku pośród ponad 200 gatunków roślin. Woda w najwyższym na świecie krytym wodospadzie spadać będzie z wysokości aż siódmego piętra. Co ważne, pozyskiwana będzie z deszczówki, o którą w regionie silnych i gwałtownych burz nie jest trudno. Po oczyszczeniu naturalna woda deszczowa przepłynie przez wodospad z prędkością prawie 38 tys. litrów na minutę, co zapewni obiektowi efektywne chłodzenie oraz skuteczną retencję wody do ponownego wykorzystania.

Aby zrealizować projekt, architekci z Safdie zaprosili do współpracy globalną grupę specjalistów z przeróżnych dziedzin: inżynierii, architektury krajobrazu, projektowania funkcji wodnych, znawców sztuki i kreowania wnętrz. Specjaliści z firmy Buro Happold Engineering zaprojektowali stalową konstrukcję budynku oraz opracowali skomplikowany system fasadowy, podczas gdy pracownia Atelier Ten opracowała systemy kontroli klimatu, oświetlenia dziennego i ochrony środowiska.

Firma RSP pełniła funkcję architekta wykonawczego projektu, a za ukształtowanie bujnie zaprojektowanej “Leśnej Doliny” oraz stworzenie pierwszego na świecie w pełni kontrolowanego klimatycznie wewnętrznego lasu odpowiedzialna była firma Peter Walker Partner Landscape Architecture, która także starannie wyselekcjonowała zastosowane gatunki roślin. Muszą one prawidłowo rozwijać się w trudnych warunkach wewnętrznych, a jednocześnie tworzyć prawdziwy ogród bez wyczerpywania własnych zasobów. Z kolei firma WET zaprojektowała “Deszczowy Wir” w centrum leśnego ogrodu, czyli sam wodospad. Zastosowano tu także nowoczesne techniki dźwiękowe i świetlne, aby umożliwić nocne, widowiskowe pokazy. Za tożsamość handlową obiektu odpowiedzialna była firma Benoy, a Entro i Signage zaprojektowały kompleksowy program oznakowania budynku, dzięki któremu łatwo jest w nim odnaleźć odpowiednią drogę.

– “Klejnot Changi” to obiekt o charakterze przypominającym starożytną grecką agorę, w którym wartości społeczne dostosowywane są do handlowych, tworząc w ten sposób ożywioną przestrzeń publiczną – podsumował Jaron Lubin, dyrektor projektu w Safdie Architects.

Czytaj więcej

Skomentuj