W stolicy Wielkopolski powstają łączniki zieleni

W stolicy Wielkopolski powstają łączniki zieleni
pap/jw
05.08.2024, o godz. 8:56
czas czytania: około 4 minut
0

Poznań realizuje ideę łączników zieleni zaproponowaną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – poinformował poznański magistrat. W ostatnich miesiącach drzew przybyło wzdłuż m.in. ulic Kolejowej i Szymanowskiego. W realizacji jest także kolejny łącznik przy trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W Poznaniu kluczowym elementem krajobrazu jest unikatowy w skali Europy klinowo-pierścieniowy system zieleni. To koncepcja jeszcze przedwojenna, którą uzupełniamy o nowe rozwiązanie – łączniki zieleni – tłumaczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Ułatwiony dostęp do terenów zieleni

– Zależy nam, żeby każdy mieszkaniec miał jak najłatwiejszy dostęp do terenów, gdzie może uprawiać sport albo wypoczywać w otoczeniu przyrody. Łączniki oplotą miasto siecią zielonych dróg, które już same w sobie mogą być atrakcyjnym obszarem rekreacji, ale przede wszystkim ich zadaniem jest umożliwienie poznaniakom przemieszczania się w cieniu drzew w drodze z domu do parku, lasu czy innego miejsca rekreacji – dodał Jaśkowiak.

Urząd Miasta Poznania podał, że wzdłuż trasy PST (Poznański Szybki Tramwaj) – od parku Wodziczki do przystanku Słowiańska – realizowana jest nowa droga rowerowa z chodnikiem, która wpisuje się w koncepcję łączników zieleni zaproponowaną w studium. – Posadzone zostaną tam 72 drzewa. To m.in. lipa szerokolistna, wiąz, dąb węgierski, klon polny czy platany: wschodni i klonolistny. Powstający odcinek ułatwi dojazd do popularnych terenów zieleni. Trasą wzdłuż Bogdanki w parku można dotrzeć na Sołacz, a następnie nad Rusałkę, Strzeszynek i Kiekrz – podał magistrat.

Przypomniał także, że w tym roku – w ramach projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – wzdłuż chodnika i drogi rowerowej na ul. Szymanowskiego posadzono 79 nowych drzew. Kiedy drzewa podrosną, dadzą cień pieszym i rowerzystom zmierzającym w kierunku lasku Piątkowskiego. Na tej trasie łączniki zieleni wyznaczono wzdłuż ul. Szymanowskiego i przez osiedle Stefana Batorego. Także w tym roku przy ul. Kurpińskiego nasadzono 37 drzew na odcinku od ul. Wojciechowskiego do ul. Mieszka I. Trasa ta wpisuje się w system łączników zieleni, dzięki którym mieszkańcy dotrą z jednej strony do lasku na Piątkowie, z drugiej do zielonych obszarów na Golęcinie.

– W ubiegłym roku miasto przebudowało ul. Kolejową. Oprócz nowej jezdni i chodników mieszkańcy zyskali także 53 nowe robinie akacjowe oraz blisko 5 tys. krzewów i innej roślinności. Obecnie wzdłuż ulicy rośnie łącznie aż 115 drzew, a Kolejowa i odchodząca od niej Kanałowa umożliwiają spacer w otoczeniu przyrody, np. od parku Wilsona do skweru Jacka Hałasika. Ponadto w ostatnich kilkunastu miesiącach nowe nasadzenia były realizowane wzdłuż, oznaczonych w studium jako łączniki zieleni, ulic: Spławie, Hodowlanej, Pokrzywno, Ostrowskiej, Świętopełka, Nadolnik, Łozowej, Czechosłowackiej, Langiewicza, Rolnej, a także Jackowskiego czy Wojskowej – wskazał magistrat.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Urząd Miasta Poznania przypomniał, że w ub. roku miejscy radni przyjęli nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To dokument planistyczny obejmujący obszar całego miasta. Określa on ogólne wytyczne dotyczące tego, co i gdzie może powstać. Jednym z zadań tego dokumentu jest także ochrona i rozwój zieleni.

Magistrat podał, że w studium wyznaczono orientacyjne lokalizacje łączników zieleni. To najważniejsze drogi piesze i rowerowe, wzdłuż których poprowadzony jest szpaler drzew, krzewów lub inna forma zieleni wysokiej. Mają one stanowić sieciowe powiązania pomiędzy klinami zieleni miasta a większymi obszarami wyłączonymi z zabudowy. Przebieg łączników uszczegóławiają plany miejscowe.

Łączniki zieleni mogą być kreowane poprzez realizację nowych nasadzeń, ale studium przewiduje też możliwość uzupełnienia już istniejących ciągów drzew czy krzewów wzdłuż tras pieszych i rowerowych.

Marek Wróbel p.o. dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej podkreślił, że “studium przewiduje 200 km łączników zieleni. Połowa z nich już istnieje, a drugą połowa to te, które należy zrealizować. W przypadku już istniejących będziemy je chronić i uzupełniać tak, żeby nie straciły swoich walorów, a wręcz się rozwijały. Jeżeli chodzi o nowe, to ich szczegółowy przebieg będziemy sukcesywnie wyznaczać w miejscowych planach, analizując wcześniej lokalizacje czy potencjalne kolizje z infrastrukturą podziemną”.

– Obszarowo łączniki zieleni to nie są duże tereny, ale w skali całego miasta te inwestycje (…) mają ogromne znaczenie. Szczególnie w gęsto zabudowanym obszarze, gdzie każdy metr zieleni jest na wagę złota – dodał Wróbel.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024