Budowę sieci wodociągowej gminie Kobierzyce i części Wrocławia dofinansuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Porozumienie w tej sprawie podpisano w piątek, 25 stycznia 2019 r. Z inwestycji skorzysta przede wszystkim największa w Europie fabryka baterii do aut elektrycznych, budowana przez koncern LG Chem Wrocław Energy.

Fabryka należąca do koncernu LG Chem Wrocław Energy powstaje w Biskupicach Podgórnych w Euro-Park Kobierzyce w podstrefie Wrocław–Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

Za sprawą koreańskiej inwestycji Wrocław ma szansę stać się centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej.

Koreański producent zainwestuje 1,3 mld zł w polską fabrykę baterii do aut elektrycznych

Woda dla rozwoju elektromobilności

– Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach, to ponad 30 mln zł. Pieniądze wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

– Z finansowanej przez nas infrastruktury wodociągowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy działający w naszej podstrefie. Wsparcie takich inwestorów jak LG Chem jest kluczowe, bo to ogromna szansa nie tylko dla Dolnego Śląska, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wodociąg gotowy do 2022 r.

Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej podpisali w piątek, 25 stycznia 2019 r. prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele MPWiK we Wrocławiu i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok.

– To będzie wodociąg o średnicy 500 milimetrów i po stronie Wrocławia będzie miał ponad 2 km długości. We Wrocławiu będzie to dokończenie tzw. Magistrali Południowej miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej – zaznacza Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A.

W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Pompownia wody przejdzie z kolei modernizację.

Czytaj więcej

Skomentuj