Rocznie oczyszczalnie na całym świecie produkują 5,7 mld ton osadów ściekowych zawierających m.in. bakterie, substancje pochodzące z leków, fosfor, metale ciężkie. Koszty ich zagospodarowania i utylizacji są często niewspółmiernie wysokie do osiąganych celów środowiskowych.

Rozwiązanie – urządzenie działające na zasadzie hydrotermalnej karbonizacji – zaproponował szwedzki start-up C-Green. Hydrotermalna karbonizacja oddziela fosfor (można go wykorzystać do produkcji nawozów) i metale ciężkie od reszty osadów. Proces ten neutralizuje toksyny, dezaktywuje środki farmaceutyczne i przekształca pozostałe osady w biowęgiel.

– Emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia pochodzące z mokrych bioodpadów są globalnym środowiskowym problemem, któremu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Dzięki OxyPower HTC możemy zaoferować bezpieczne i przyjazne klimatowi rozwiązanie dla wydajnego recyklingu, od osadów ściekowych po nawozy, odpady z żywności i przemysłowe osady biologiczne – mówi Erik Oden, szef C-Green.

Dzięki pozyskaniu dodatkowego źródła energii urządzenie ma pomóc oczyszczalniom ścieków zredukować koszty operacyjne, ponieważ dzięki jego wykorzystaniu koszty zagospodarowania osadów ściekowych są niższe od tradycyjnie wykorzystywanych od 10 do 30 proc. Pojedyncze urządzenie może przerobić około 10 ton osadów na godzinę.

Źródło: c-green.se, wnp.pl

Czytaj więcej

Skomentuj