1 / 3

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie powstają punkty ładowania samochodów elektrycznych. Jeden z nich został uruchomiony na stacji LOTOS w Gdyni-Redłowie.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych powstają w  Trójmieście w ramach prowadzonego przez Energę projektu eMobility, którego celem jest poznanie i zbadanie sposobów użytkowania samochodów elektrycznych przez mieszkańców. Spółka LOTOS Paliwa jest jednym z partnerów projektu.

– Chcemy zbadać, jak mieszkańcy Trójmiasta korzystają z samochodów elektrycznych – jakie są ich przyzwyczajenia, jak często je ładują i czy poruszają się tylko w ruchu miejskim, czy jeżdżą także w dalsze trasy. Zdobyte informacje pozwolą nam przygotować się na rosnącą popularność aut elektrycznych, lepiej dostosować infrastrukturę energetyczną i opracować produkty dla właścicieli takich pojazdów –powiedziała  Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Gdyńska stacja to drugi uruchomiony przez Energę punkt szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Trójmieście. Podobny znajduje się przed Olivia Business Centre w Gdańsku. Pozwalają one w czasie od 25 do 45 minut naładować najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych, takie jak Nissan Leaf czy Mitsubishi i-Miev. Na przełomie maja i czerwca jeszcze jeden taki punkt stanie na stacji LOTOS w Gdańsku przy al. Zwycięstwa.

W ramach projektu w Trójmieście powstały także dwa punkty półszybkiego ładowania. Stacje znajdujące się przed Urzędem Miejskim w Gdańsku oraz przed Urzędem Miasta Sopot  wyposażone są w dwa wtyki, które pasują do większości marek azjatyckich i europejskich. Naładowanie auta w zależności od modelu zajmuje w nich od dwóch do czterech godzin.

Użytkownicy aut elektrycznych będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich stacji ładowania zainstalowanych przez Energę do marca 2016 roku. Standardy zamontowanych urządzeń zostały wybrane w taki sposób, aby zapewnić ładowanie jak największej liczbie dostępnych na rynku modeli. Każdy punkt ma miejsce parkingowe. Władze Gdańska i Sopotu zwolniły posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych z opłat za parkowanie w płatnych strefach.

Najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest:

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj