Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Warszawa. Miejskie pasieki już w ponad połowie stołecznych dzielnic

Warszawa. Miejskie pasieki już w ponad połowie stołecznych dzielnic
MŁ/PAP
18.05.2023, o godz. 9:15
czas czytania: około 3 minut
0

Pasieki miejskie, którymi opiekują się stołeczne instytucje są już w ponad połowie warszawskich dzielnic . Ule rozstawiane są najczęściej w parkach, ale można zobaczyć je także przy niektórych ośrodkach kultury, placówkach edukacyjnych czy nawet na dachu jednego z urzędów dzielnicy – poinformował stołeczny ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Jedną z największych miejskich pasiek jest dzielnicowa, wilanowska – przy ul. Włóki, gdzie jest 15 uli. W sumie żyje tam aż około miliona pszczół. W pobliskim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie historyczne pszczelarstwo (cztery ule w kłodzie drzewnej) odtwarza Kamil Baj z inicjatywy Pszczelarium. Na terenie parku pałacowego znajduje się również kilka tradycyjnych uli. Kolejne jego cztery ule historyczne – w tzw. kłodzie bartnej – znajdują się przy ul. Wolumen. Łącznie na Bielanach pszczelarz zajmuje się czterema pasiekami. Własne ule mają również m.in.: ratusz Białołęki (2 ule u zbiegu ulic Kącik i Produkcyjnej oraz 3 na terenie Szkoły Podstawowej nr 112 przy ul. Zaułek) i Bielański Ośrodek Kultury w filii przy ul. Estrady (3 domki).Z kolei przy Domu Kultury Świt na Targówku stoi aż 30 uli. W ramach Pasieki Sąsiedzkiej pożytecznymi zapylaczami, pod nadzorem mistrza pszczelarskiego, opiekuje się – w ramach wolontariatu – lokalna społeczność pszczelarzy-amatorów.
Domy dla pszczół tworzy również coraz więcej miejskich jednostek. Od 2019 r. pięć uli znajduje się na bocznicy Szybkiej Kolei Miejskiej na Woli. Z kolei na 30-hektarowym terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty postawione zostaną w tym roku przez Metro Warszawskie kolejne dwa ule.

Łąki kwietne wsparciem dla zapylaczy

Z myślą o owadach zapylających Metro założyło 807 m kw. łąk kwietnych, a w tym roku planuje wysianie kolejnych 300 m kw. Latem rozkwita na nich kilkadziesiąt gatunków miododajnych roślin. Są tu m.in. maki, chabry, wiesiołki, jaskry i kąkole. Łąki kwietne dostarczają nektar i pyłek tutejszym zapylaczom.

MPWiK i zajezdnia MZA z ulami

Swoje ule od 2020 r. ma także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – to w sumie 8 domków na Wieliszewie (na terenie Zakładu Północnego). W drugiej lokalizacji – na terenie Stacji Uzdatniania Wody “Filtry” – MPWiK postawiło jesienią 2022 r. cztery ule. Zamieszkało w nich ok. 120 tys. pszczół miodnych.

Kolejna pasieka (powstała w 2021 r.) znajduje się na terenie zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy Stalowej, w sąsiedztwie ogródków działkowych. W 6 domkach mieści się ok. 200 tys. owadów. Sześcioma ulami może pochwalić się też Pałac Kultury i Nauki.

Miejskim pszczołom sprzyja też duża liczba łąk. W Warszawie ogrodnicy Zarządu Zieleni opiekują się około 146 ha łąk i ostoi przyrodniczych na terenie swoich parków oraz około 50 ha trawników przyulicznych, które wyłączono z cyklicznego koszenia, pozostawiając je jako łąki miejskie.

20 maja – dzień pszczół

Z okazji przypadającego na 20 maja Światowego Dnia Pszczół w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1) odbędą się bezpłatne wykłady i warsztaty poświęcone dzikim zapylaczom i ogrodnictwu.

Prelekcje wygłoszą m.in.: prof. Marcina Zycha, dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Justyny Kierat i Mikołaja Siemaszko, entuzjastów dzikich pszczół współpracujących z Fundacją Kwietna oraz Łukasza Rojewskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR3 Fundacja Sendzimira [22.09-12.10.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024