Opłata śmieciowa od zużycia wody w Warszawie. Klienci wodociągów zadają pytania

Opłata śmieciowa od zużycia wody w Warszawie. Klienci wodociągów zadają pytania
szp
09.04.2021, o godz. 12:17
czas czytania: około 2 minut
0

Od 1 kwietnia w stolicy opłata śmieciowa obliczana jest od zużycia wody. Chcąc obniżyć koszty, mieszkańcy zwracają się do przedsiębiorstwa wodociągowego z licznymi pytaniami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Warszawie iskrzy na linii władze miasta stolicy – wiceminister klimatu i środowiska. Jacek Ozdoba zapowiedział m.in. ustalenie maksymalnych stawek opłaty śmieciowej obliczanej od zużycia wody.

Sporo zapytań w sprawie naliczania wysokości opłat wpływa także do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Spółka objaśnia wątpliwości.

Do spółki wpływają liczne zapytania w zakresie ewidencjonowania tzw. wodomierzy ogrodowych. Warszawski MPWiK nie montuje wodomierzy odliczających u klientów (w tym wodomierzy mierzących wodę bezpowrotnie zużytą np. do podlewania zieleni). Zaznacza też, że w sytuacji, gdy spółka nie świadczy ani usługi dostawy wody, ani odprowadzania ścieków, wodomierze te nie są ewidencjonowane w systemie rozliczeniowym.

Jeśli świadczy wyłącznie usługę dostawy wody (i nie świadczy usługi odprowadzania ścieków), wodomierze te nie są ewidencjonowane w systemie rozliczeniowym, a ich stany nie są widoczne w wystawionych fakturach.

W przypadku jednoczesnego świadczenia usług dostawy wody i odprowadzania ścieków, jeśli odbiorca usług taki wodomierz chce posiadać, musi we własnym zakresie zamontować urządzenie z ważną cechą legalizacyjną, a następnie przekazać spółki informację o dacie montażu, jego numerze fabrycznym, wskazaniu wodomierza na dzień montażu. Potem, w celu prawidłowego rozliczenia ilości odebranych z nieruchomości ścieków, przekazuje odczyty wodomierzy ogrodowych na początku oraz na końcu okresu wegetacyjnego, tj. 15 kwietnia i 15 września, a w okresie letnim – każdorazowo w terminie planowanego odczytu wodomierza głównego (w ciągu 3 dni od daty odczytu wodomierza głównego).

„Spółka ewidencjonuje tzw. wodomierze ogrodowe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy świadczy usługę zarówno dostawy wody, jak i odprowadzania ścieków dla danej nieruchomości” – podsumowuje MPWiK w komunikacie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025