Warszawa. Pierwszy na Białołęce parking P+R już działa

Warszawa. Pierwszy na Białołęce parking P+R już działa
PAP/jw
28.02.2022, o godz. 18:13
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś (28.02) pierwszy dzień funkcjonowania nowego parkingu P+R przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań. Jednym z jego elementów jest naprawdę solidny rowerowy parking przesiadkowy - przypomniał w poniedziałek w mediach społecznościowych pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. rowerowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Kierowcy mogą już korzystać 235 miejsc postojowych, a rowerzyści mogą zostawić 140 jednośladów.

Lokalizacja i wyposażenie

Parking na Żeraniu jest 16. Park and Ride w Warszawie i pierwszym na Białołęce. Powstał przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań, przy skrzyżowaniu ulic Płochocińskiej i Marywilskiej.

Do dyspozycji kierowców jest 235 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób z niepełnosprawnościami. Rowerzyści mogą zostawić pod wiatami niemal 140 rowerów. Przygotowano także pięć miejsc dla osób współdzielących podróże oraz trzy miejsca “Kiss and Ride”, gdzie można szybko i bezpiecznie zostawić podwożoną osobę.

Na parkingu są także dwa stanowiska do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Na terenie rośnie 260 drzew oraz liczne krzewy. “Zainstalowano też panele fotowoltaiczne i banki energii oraz zatroszczono się o odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych poprzez drenaż rozsączający” – przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

W najbliższych tygodniach zainstalowany zostanie nowy, bezobsługowy system pobierania opłat. System będzie bazował na odczytach tablic rejestracyjnych. Przy wjeździe, po sczytaniu numeru z tablicy, szlaban się podniesie i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej kierowca poda numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawi aktywny bilet ZTM lub kartę miejską. W przypadku braku dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłaty, zostanie naliczona i pobrana w kasie parkingowej. Po dokonaniu formalności szlaban podniesie się automatycznie.

Planowane inwestycje

Kolejny parking P+R powstaje na Ursynowie przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki, przy Karczunkowskiej. “Wykonawca przejął teren budowy i rozpoczął prace przy budowie kanalizacji” – poinformował ZTM.

Będzie to jednopoziomowy obiekt na około 136 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami oraz około 40 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zostanie także zamontowane stanowisko do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą, planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień tego roku.

Funkcjonowanie parkingów P+R

Parkingi P+R czynne są siedem dni w tygodniu w godzinach 4.30–2.30. Wyjątkami są P+R Młociny II czynny całą dobę oraz Warszawa Stadion czynny od poniedziałku od godz. 4.30 do piątku do godziny 22.00 przez całą dobę.

Korzystanie z nich jest bezpłatne dla pasażerów komunikacji miejskiej posiadających bilet ZTM od dobowego wzwyż: dobowy, 3-dniowy, weekendowy, weekendowy grupowy, 30- lub 90-dniowy, bilet seniora, bilet dla rodziny z trójką dzieci albo uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. W pozostałych przypadkach naliczana jest opłata za wynajem miejsca parkingowego w wysokości 100 zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024