Dziś (28.02) pierwszy dzień funkcjonowania nowego parkingu P+R przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań. Jednym z jego elementów jest naprawdę solidny rowerowy parking przesiadkowy – przypomniał w poniedziałek w mediach społecznościowych pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. rowerowych.

Kierowcy mogą już korzystać 235 miejsc postojowych, a rowerzyści mogą zostawić 140 jednośladów.

Lokalizacja i wyposażenie

Parking na Żeraniu jest 16. Park and Ride w Warszawie i pierwszym na Białołęce. Powstał przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań, przy skrzyżowaniu ulic Płochocińskiej i Marywilskiej.

Do dyspozycji kierowców jest 235 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób z niepełnosprawnościami. Rowerzyści mogą zostawić pod wiatami niemal 140 rowerów. Przygotowano także pięć miejsc dla osób współdzielących podróże oraz trzy miejsca “Kiss and Ride”, gdzie można szybko i bezpiecznie zostawić podwożoną osobę.

Na parkingu są także dwa stanowiska do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Na terenie rośnie 260 drzew oraz liczne krzewy. “Zainstalowano też panele fotowoltaiczne i banki energii oraz zatroszczono się o odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych poprzez drenaż rozsączający” – przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

W najbliższych tygodniach zainstalowany zostanie nowy, bezobsługowy system pobierania opłat. System będzie bazował na odczytach tablic rejestracyjnych. Przy wjeździe, po sczytaniu numeru z tablicy, szlaban się podniesie i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej kierowca poda numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawi aktywny bilet ZTM lub kartę miejską. W przypadku braku dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłaty, zostanie naliczona i pobrana w kasie parkingowej. Po dokonaniu formalności szlaban podniesie się automatycznie.

Planowane inwestycje

Kolejny parking P+R powstaje na Ursynowie przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki, przy Karczunkowskiej. “Wykonawca przejął teren budowy i rozpoczął prace przy budowie kanalizacji” – poinformował ZTM.

Będzie to jednopoziomowy obiekt na około 136 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami oraz około 40 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zostanie także zamontowane stanowisko do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą, planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień tego roku.

Funkcjonowanie parkingów P+R

Parkingi P+R czynne są siedem dni w tygodniu w godzinach 4.30–2.30. Wyjątkami są P+R Młociny II czynny całą dobę oraz Warszawa Stadion czynny od poniedziałku od godz. 4.30 do piątku do godziny 22.00 przez całą dobę.

Korzystanie z nich jest bezpłatne dla pasażerów komunikacji miejskiej posiadających bilet ZTM od dobowego wzwyż: dobowy, 3-dniowy, weekendowy, weekendowy grupowy, 30- lub 90-dniowy, bilet seniora, bilet dla rodziny z trójką dzieci albo uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. W pozostałych przypadkach naliczana jest opłata za wynajem miejsca parkingowego w wysokości 100 zł.

Czytaj więcej

Skomentuj