“Warto rozważyć przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w nowym stylu – w duchu zero waste, który pomoże nam żyć bardziej ekologicznie i jednocześnie pomagać innym” – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza, który zachęca do zakupu jako prezentów używanych przedmiotów i jednoczesnego wsparcia potrzebujących.

Jednym ze sklepów charytatywnych jest ReStore na warszawskim Targówku.

– Zbliżają się Święta. Święta to taki okres, kiedy porządkujemy swój dom, ale też szukamy idealnych prezentów. Porządkując swój dom, możemy znaleźć rzeczy, których już nie potrzebujemy. Możemy je przynieść właśnie do tego sklepu. I być może znaleźć coś, co możemy podarować naszej bliskiej osobie. Wybierając taki podarunek czynimy dobro podwójnie. Z jednej strony, możemy obdarować drugą osobę czymś ciekawym, ale – co bardzo ważne – wspieramy charytatywny cel, dzięki któremu dobro dostaje osoba, która bardzo tego potrzebuje – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, odwiedzając ReStore.

– W zbliżające się święta Bożego Narodzenia pomyślmy nie tylko o sobie. Pomyślmy o potrzebujących, ale również o środowisku.

Zakup przedmiotów “z drugiego obiegu” pomaga unikać produkowania zbędnych odpadów (szczególnie tych gabarytowych) a także wesprze fundację Habitat for Humanity Poland, która pomaga ludziom poprawiać warunki mieszkaniowe oraz proponuje rozwiązania przeciwdziałające biedzie mieszkaniowej.

“Pamiętajmy też o tym, że przy okazji przygotowań w duchu zero waste warto korzystać z recyklomatów, w których możemy wymieniać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki na ECO-punkty. Pozwalają one na otrzymanie nagród – m.in. zniżek na kawę, prenumeraty czasopism, kosmetyków naturalnych. A także, by nadmiar jedzenia, który zostanie nam po Świętach, oddać do warszawskich jadłodzielni” – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Skomentuj