Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Warszawa: rozpoczęła się wymiana opraw oświetleniowych

Warszawa: rozpoczęła się wymiana opraw oświetleniowych
PAP/jw
23.02.2022, o godz. 11:32
czas czytania: około 3 minut
1

Drogowcy rozpoczęli montaż nowych, ledowych opraw oświetleniowych Sava. W sumie na stołecznych ulicach będzie ich ponad 38 tysięcy. Pozwolą zaoszczędzić miastu aż 23 mln zł rocznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

We wtorek rozpoczęła się największa od lat wymiana oświetlenia warszawskich ulic. Pierwsze w tym roku, wyprodukowane specjalnie dla stolicy oprawy Sava zawisły we wtorek w al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej. W sumie w styczniu przyszłego roku warszawskie ulice będzie oświetlało 38 414 takich lamp. Pozwolą zaoszczędzić miastu aż 23 mln zł rocznie.

Pierwsze nowe lampy zamontowane

Pierwsze trzy oprawy Sava zawisły już w grudniu ubiegłego roku, przed najdłuższą nocą w roku. Zamontowano je na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich. Jednak docelowy montaż rozpoczął się we wtorek, 22 lutego. “Tego dnia konserwatorzy oświetlenia zawiesili nowe lampy w al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej (pierwsze egzemplarze dotarły do stolicy w ubiegłym tygodniu, wprost z fabryki)” – poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Kolejna partia powinna dotrzeć do Warszawy już w środę, 23 lutego. Konserwatorzy będą montować lampy zgodnie z przygotowanym przez siebie harmonogramem. “Oprawy są bowiem przygotowane dla konkretnych ulic” – zaznaczył ZDM.

Projekt dla Warszawy

Nowe oprawy Sava zostały zaprojektowane specjalnie dla Warszawy. Model wyróżnia się tym, że będzie prostszy w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko dzięki zastosowaniu m.in. trwałego zawiasu i systemu automatycznego rozłączenia.

Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. “To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. To ważne, bo wraz z latarniami są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów i dużych różnic temperatur, zwłaszcza zimą” – wyjaśnił ZDM.

Oszczędność to podstawa

Nowe oprawy będą oszczędne. Jak podał ZDM całkowity koszt wymiany 38 414 lamp sodowych na tyle samo ledowych wyniesie 32 mln 305 tys. 335 zł 53 gr, ale dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. “Zużycie mniejsze o 27,8 GWh pozwoli pozostawić w budżecie miasta ok. 23 mln zł w skali roku. To istotne dlatego, że cena za energię z każdym rokiem wzrasta. Jeszcze w 2021 r. ZDM za prąd dla oświetlenia ulicznego płacił ok. 600 zł brutto za MWh (łącznie z dystrybucją), ale już w bieżącym koszt wynosi 873 zł za MWh brutto” – dodał.

Wymianie będą podlegać oprawy na ulicach kategorii powiatowej, wojewódzkiej i krajowej na terenie Warszawy, czyli tych zarządzanych przez ZDM (z wyjątkiem opraw historycznych na wybranych kilkunastu ulicach). Każdą wymianę poprzedzi wykonanie szczegółowego projektu oświetlenia, czyli dobór odpowiedniej mocy i optyki. ZDM szacuje, że montowanych będzie ok. 750 opraw Sava tygodniowo.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Zdenek

Komentarz #171056 dodany 2022-05-27 16:28:15

A co ze starymi oprawami? Na śmietnik, do magazynów czy na sprzedaż?

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024