Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Warszawa: sprzeciwiają się wycince drzew, której nie będzie

Warszawa: sprzeciwiają się wycince drzew, której nie będzie
PAP/jw
23.02.2022, o godz. 11:19
czas czytania: około 3 minut
0

Podczas wtorkowego spotkania prasowego przedstawiciele Polski 2050 wyrazili sprzeciw wobec planowanej wycinki drzew w związku z planowaną przebudową alei Waszyngtona. Jednak Tramwaje Warszawskie wykluczają wycinkę drzew, jako niezgodną z decyzją środowiskową i z zapisami planu zagospodarowania Saskiej Kępy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Przedstawiciele Polski 2050 wyrazili sprzeciw wobec planowanej wycinki 290 drzew i złożyli w poniedziałek wniosek o podjęcie działań, mających na celu uniknięcie wycinki. Proponują także przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych dotyczących kształtu alei Waszyngtona po przebudowie.

Remont alei Waszyngtona

“Możemy prowadzić remont tej alei, możemy dyskutować jak powinna przebiegać po tym remoncie. Ponad dyskusją jest uratowanie tych 290 drzew w alei. To cenny element otoczenia przyrodniczego” – powiedział radny Paweł Lenarczyk. Przypomniał też o zablokowanej wycince drzew pod budowę parkingu w Lesie Kabackim. “Podobne działania powinno podjąć miasto i te drzewa w Alei Waszyngtona powinny być uratowane” – dodał.

Głos zabrała też przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polski 2050 Hanna Gill-Piątek. “Jestem tutaj po to, żeby wspierać mieszkańców. Mieszkańcy chcieliby zachowania tych drzew. Ten głos społeczny powinien być przez władze Warszawy uważnie i starannie wysłuchany” – powiedziała. “Mamy tutaj bardzo ładne drzewa i niedobrze by było, żeby przy tym planowanym remoncie, którekolwiek z nich zostało wycięte. Wierzę w to, że uda się pogodzić racje i przeprowadzić remont w sposób dobrze zaplanowany, a jednocześnie oszczędzić drzewa” – zaznaczyła dodając, że rozwój miasta powinien iść swoim torem, ale wyszliśmy już z czasów gdy odbywał się kosztem przyrody i kosztem wartości ekologicznych.

Każde drzewo ma znaczenie

Wypowiedziała się również ekspertka ds. ekologii Polski 2050 Magdalena Dorożała, która zaznaczyła, że każde drzewo ma znaczenie. “Te drzewa są tu od kilkudziesięciu lat. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Ich korzenie są w stanie oczyszczać wodę czy ścieki choćby z metali” – powiedziała i dodała, że pomagają w walce z kryzysem klimatycznym i jego konsekwencjami. “Szukajmy takich rozwiązań, które nam te drzewa pozwolą zachować” – podkreśliła.

Mieszkańców Pragi-Południe reprezentowała Iwona Żywko. “Stolica powinna dawać przykład w zakresie dobrych praktyk w zakresie ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju” – powiedziała. Przypomniała, że prezydent Rafał Trzaskowski podczas swojej kampanii obiecywał zazieleniać miasto. “Tymczasem przy okazji planowanej przebudowy Alei Waszyngtona grozi nam wycięcie blisko 300 kilkudziesięcioletnich drzew. W samym centrum miasta” – zaznaczyła. “Jako mieszkanka Pragi sprzeciwiam się wszelkim rozwiązaniom zakładającym masową wycinkę starych, wartościowych drzew rosnących po obu stronach alei” – dodała.

Wycinka drzew wykluczona

Tymczasem koncepcja remontu alei Waszyngtona przygotowana przez Tramwaje Warszawskie wyklucza wycinkę drzew. “Jest to niezgodne z planem zagospodarowania i decyzją środowiskową. A to oznacza, że musimy projektować tak żeby zmieścić się w istniejącej szerokości ulicy” – powiedział rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Koncepcja przebudowy zakłada zmniejszenie przekroju al. Waszyngtona na odcinkach między skrzyżowaniami do jednego pasa w każdym kierunku. Dodatkowo będą pasy dla skręcających. Na przejściach zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna wraz z azylami dla pieszych. Powstanie droga rowerowa, a torowisko będzie zielone. “Jeżeli zostaną wycięte jakiekolwiek drzewa to będzie ich maksymalnie kilka sztuk – zaznaczył Dutkiewicz.

Według informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Miejskich w latach 2015 – czerwiec 2020 było tam 11 wypadków, w tym 5 z pieszymi. W tym 1 wypadek śmiertelny z udziałem pieszego. W audycie przejść dla pieszych (dla Pragi Południe był robiony w 2016 r.) wszystkie trzy przejścia bez sygnalizacji przez Waszyngtona dostały ocenę 0. Od tego czasu przy Niekłańskiej testowano aktywne przejście, a przejścia przy rondzie Wiatraczna i przy Międzynarodowej zyskały azyle.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR3 Fundacja Sendzimira [22.09-12.10.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024