Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Warszawa. Władze Targówka od 2 lat nie mogą znaleźć miejsca dla stacji kontroli powietrza

Warszawa. Władze Targówka od 2 lat nie mogą znaleźć miejsca dla stacji kontroli powietrza
MŁ/PAP
14.04.2022, o godz. 12:39
czas czytania: około 2 minut
0

Władze stołecznego Targówka od dwóch lat nie mogą znaleźć nowej lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza. GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza musi być przeniesiona w związku z budową Kliniki Budzik. W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), będący właścicielem stacji, od marca 2020 r. prowadzi korespondencję z urzędem dzielnicy, mającą na celu znalezienie nowej lokalizacji na Targówku.

Zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Barbara Toczko podkreśliła, że GIOŚ dokonał kompleksowej analizy obszaru Dzielnicy pod kątem potencjalnych lokalizacji spełniających określone prawem wymagania dotyczące kryteriów lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

Podano 21 potencjalnych lokalizacji

“Mimo licznych propozycji GIOŚ, analiz i wizji lokalnych obejmujących łącznie 21 potencjalnych nowych lokalizacji, które były konsultowane z Urzędem Dzielnicy Targówek, do dziś nie uzyskano akceptacji Urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu dla nowej lokalizacji lub możliwości infrastrukturalnych, tj. podłączenia stacji do prądu” – poinformowała PAP Toczko.

Zapowiedziała, że “z uwagi na brak postępów w ustaleniu lokalizacji stacji, być może GIOŚ będzie zmuszony do posadowienia stacji na terenie innej dzielnicy Warszawy”.

“Nie chciałbym, aby stacja znalazła się w innej dzielnicy. Jako radny podejmuję działania, by stacja pozostała na Targówku” – powiedział PAP radny Targówka Cezary Wąsik.

Zwrócił uwagę, że pomiary wykonywane w stacji są najwyższej jakości. “Z wyników korzystali mieszkańcy Targówka, który dzięki aplikacjom mogli je obserwować” – dodał.

“Wydawałoby się, że znalezienie nowego miejsca dla stacji pomiaru jakości powietrza jest rzeczą dosyć prostą. Jednak urząd dzielnicy przez dwa lata nie był w stanie skutecznie wspomóc Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i wskazać dogodnego miejsce spełniającego wszystkie kryteria. Pokazuje to, że stacja kontroli powietrza nie jest priorytetem dla władz. Przypomnę, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski dużo mówi o ekologii, jakości powietrza, a nieodłącznym tego elementem jest kontrola jego jakości” – powiedział Wąsik.

PAP zwróciła się do Urzędu Dzielnicy Targówek o wyjaśnienie. Rzecznik dzielnicy Rafał Lasota przekazał, że sprawą zajmuje się stołeczny ratusz.

“Właścicielem stacji monitoringu jakości powietrza przy ul. Kondratowicza 8 jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i to tam można uzyskać wszelkie informacje w tym temacie” – w ten sposób na pytanie PAP o nową lokalizację stacji odpowiedziała Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego urzędu miasta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2023